Feloldhatók-e a baloldali paradoxonok?

2010. május 16. 11:05

Gyurcsány visszatérésével újra és nyíltan többfejűvé válna az a párt, amely a felszín alatt így él és politizál.

2010. május 16. 11:05

„A Magyar Szocialista Párt számára az érdemi politikai és intellektuális innováció továbbra is csak kívülről jöhet, ugyanakkor éppen ezzel szemben van a legnagyobb ellenállás a párt vezető és bizonyos középvezetői köreiben. Gyurcsány Ferenc évekkel ezelőtti megjelenésével majd eltűnésével lehetne ezt a legjobban érzékeltetni. Megjelenése újszerű volt a baloldal akkori életében: személyében egy olyan politikus lépett fel, aki a »Giddens professzor úrnak pedig azt válaszolom« stílus jegyében bizonyos értelemben szakított az MSZP technokrata, hivatali, »ügyintézős« nyelvével. Így az általa képviselt modernizációs paradigma részben módosította is a baloldal tematikáját. Ez azonban a 2006-os kampányban ígéretlicittel párosult, s az őszödi beszéd »mi a politika mint hivatás« szellemiségére emlékeztető részei jól érzékeltetik, hogy a párton belül nem mindenki számára népszerű a fenti modernizációs paradigma. Gyurcsány pártelnöki megbuktatása – nem pedig lemondása – ugyanis annak jele, hogy a Magyar Szocialista Pártban a pozíciók elosztásakor még mindig nem az alkalmasság – politikai érzék – stratéga hármasa, hanem a sajátos belső személyzeti politika és az »erős ember« imázsa a meghatározó. A választást követően ez még mindig feloldhatatlan ellentmondásnak bizonyul majd.


A második ellentmondásnak a Gyurcsány-paradoxon elnevezést adtam. Még mindig egyedül a korábbi miniszterelnök és körei tűnnek képesnek egy lehetséges baloldali paradigma stratégiai megalkotására, illetve képviseletére. Gyurcsány népszerűsége összehasonlíthatatlanul nagyobb a párttagok körében, mint a jelenlegi miniszterelnök-jelölté, kommunikációs képessége és politikai gondolkodása is vitán és párton felül áll. Visszatérésére azonban kevés az esély: a magyar társadalom egészében Gyurcsány bizalmi indexe már szinte nem is mérhető. Politikai visszatérést a baloldali szimpatizánsok és a párttagság – amelynek véleménye láthatóan nem érvényesül a párton belül – esetlegesen kikényszeríthetik, számukra a remény hordozója lehet. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy a társadalom egésze megoldásnak gondolja őt. Továbbá Gyurcsányt csak fontos pozícióban lehet elképzelni, viszont sem a jelenlegi pártvezetőségben, sem a várható frakcióban nem lesznek többségben Gyurcsány támogatói. Gyurcsány visszatérésével újra és nyíltan többfejűvé válna az a párt, amely a felszín alatt mindennél nyilvánvalóbban így él és politizál. A Gyurcsány-erőközpont létrejötte tehát nem a párt vezető grémiumának, hanem az elsorvadó és a szubkulturális vonásokat semmilyen értelemben fel nem mutató baloldali társadalmi háló igénye.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hajduj
2010. május 16. 20:15
Baloldali paradoxon? Nem látok ilyet. Még baloldalt se látok, hacsak a jobbközépnek nevezett keresztény elvű szociáldemokrata irányokat nem nevezem annak. Amit itt a kedves szerző baloldalinak lát, meg paradoxonnak, az egy olyan öszvér, aminek az egyik fele vér-kommunista, rákosista gyökerekkel, ahol a Moszkva helyett az EU nevű rettenetes segg borítja be az eget, míg a másik fele meg a gát- és így gátlástalan liberalizmus, amúgy amerikásan, de ott se a teljes egészre gondoljunk, mert a New Yorkiakat ott se mindenhol csípik. Nos ez az öszvér bukott meg. Hogy itt a közkedvelt Fletó, most seggnyaló, vagy pöcslobogtató liberális, teljesen mindegy. Ő egy gondozásra szoruló személy, aki saját magát szaggatta szét, azzal, hogy a kádári gyökerekkel, Rákosi adminisztrációval és államszervezéssel, liberális gazdaságról szónokolt, miközben a gazdaságpolitikája eredményeként, csak az számított eredménynek, amit elloptak. Értékteremtés itt az elmúlt 20 évben egyáltalán nem volt.
tewton
2010. május 16. 19:50
baloldali paradoxonok feloldására javaslom a demokratikus tüzet, demokratikus vasat, továbbá (tisztelve a haladó hagyományokat) a körömletépést, fogak kirúgását, herébe vezetett áramot, esetleg a kötelet.
tevevanegypupu
2010. május 16. 17:55
Ugy tunik a konyv nepe kozott is leteznek olyan egyenek, akiknek erkolcsi erzeke kisse visszamaradottabb mas, kevesbe magasroptu intellektussal rendelkezo csoportokenel: keptelenek felfogni, megerteni, hogy Gyurcsany erkolcsi hulla. Aki tole varja a megvaltast ugyszinten. Errol nincs mit targyalni.
vizesnyolcas
2010. május 16. 17:02
Adott egy alak, aki egyedül a totális alkalmatlanságának szemfényvesztő kommunikációs trükökkel való leplezésében nyújtott felülmúlhatatlan teljesítményt. Adott itt egy másik alak, aki mindebben "modernizációs paradigmát", az "alkalmasság – politikai érzék – stratéga" hármasát véli felfedezni. - Közös cellát nekik a visszaállított OPNI-ban!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!