Csapdába csalták a devizahiteleseket

2010. május 11. 08:29

Gazdaságpolitikai fordulatra van szükség. Ennek középpontjában a növekedés beindítása, a foglalkoztatás növelése és az egyensúly áll. Interjú.

2010. május 11. 08:29

 „– Az elmúlt hetekben egyik csapás éri a másik után az EU-t a görög válság miatt, és mindenki a költségvetési megszorításokról beszél? Magyarországgal kivételt tennének a pénzpiacok egy ilyen helyzetben?


– Magyarország 2010-ben a GDP 4 százalékát elérő, vagyis mintegy 1000 milliárdos megszorítást hajtott végre. A pénzpiac ezért nem elsődlegesen a hiányt figyeli, hanem az adósság alakulását, a növekedés kilátásait és a foglalkoztatást. Fejlettségi szintünkhöz képest magas az adósságunk, nálunk a leggyengébb a növekedés, és legalacsonyabb a foglalkoztatás. Ha ezekben hiteles programot tudunk felmutatni, akkor az egyensúly is fenntarthatóvá válik. Ez szerintem elfogadható a piacok számára.

– A hitelnyújtók, mint az IMF és az EU azonban a hiányra figyelnek, őket kell elsőként meggyőzni a kormányprogramról. Folynak már egyeztetések e két szervezettel?

– Informálisan folyamatosan tárgyalunk velük.

– Onnan milyen visszajelzést kaptak, hogy fogadnák a magasabb hiányt?

– Várják az új gazdaságpolitikát. Ha az hitelesen bemutatja a valódi helyzetet, és ahhoz igazítottan tesz lépéseket, akkor az eredmény pozitív lesz.

– Előlegezze meg a megállapodás eredményét: a két szélső érték, vagyis a 4,5 és a 6,5 százalék közül melyikhez lesz közelebb a hiánycél?

– Az öt és hat százalék közötti sávon belül állapodhatunk meg. (...)

– Alkalmasnak tartja Simor Andrást a jegybank vezetésére?

– Ezt nem tudom megítélni.

– Most mondta, hogy nagyon súlyos hibákat követett el az MNB.

– A nemzeti bank vezetési struktúrájára vonatkozott a megjegyzésem. A monetáris politikát nem egyedül Simor András irányítja.

– Vagyis mások felelőssége is felvethető?

– A kormányban egyszerű a helyzet, ott nincsen monetáris tanács, a miniszterelnöké, illetve a minisztereké a felelősség. A jegybankban más a helyzet.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
marós
2010. május 12. 07:29
Az okozott károkat fízesék meg azok, akik hibáztak. Ha mindenki fízet, az is akinek semmi köze a kialakult helyzetért, akkor elszabadul a pokol, értse meg az összes illetékes, itt nem a szolidarítást kell alkalmazni, akik blöffre vették fel a hítelt, azok befuccsoltak, viseljék a következményeit. Akiket törvényeket be nem tartó pénzügyérek vittek a zsákutcába, ott a bíróságok itélkezzenek.
gót
2010. május 11. 22:12
Ez csak a felszín kapargatása! A devizahitelesek baját teljes egészben a bankokra kenni kb. olyan mint a rókát leszidni mert jóllakott a tyukólban. Kedves Matolcsy, Ön értelmes ember, megnyerték a választásokat is, mondja ki bátran, hogy deviza alpu hitelezésből Fletóék alatt lett rendszer amikor elkezdték sulykolni a proliknak, hogy ők is vehetnek maguknak lakást ugyan ugy mint a Patás alatt a középosztály, sőt még önerő sem kell mert dübörög a gazdaság, ezért nem baj hogy forint alapon nem tudnák fizetni a fullos hitelen vett házakat-lakások után a részletet, vegyék fel nyugodtan a hitelt devizába mert törlesztő nem hogy nőni fog, hanem még kevesebb lesz. Namármost, a sok józsibácsi meg beballagot a bankba és felvette pont azt a nagyságu hitelt aminek a havi törlesztőjét még éppen tudta fizetni, vagy ha még futotta akkor vett egy autót is hitelre, mert ugye ha a középosztálynak adott az a fránya patás neki mérne járna, a pannon puma meg éppen ugrik szóval mi baj lehet. Az meg nem éppen a bank hibája hogy józsibácsi meg a kezesnek állt kis családja nem olvasta el az apróbetűt, és minden szart aláírt amit elétettek, most meg megy a hápogás hogy ő ezt nem is tudta. Matolcsy úr ha leküzdöttük a számmisztikát akkor majd beszélhetünk erről is? Meg arról, hogy Fletóka dübörgése meg a pár szerencsétlen behülyített ember mennyibe került az országnak??
Horizont
2010. május 11. 17:20
Akinek nincs hitele olyan elszántan tudja szidni a hitelfelvevőket.Nem mindenki plazmatévét vett a hitelből. Vannak olyanok is akik bekalkulálták a kockázatot az árfolyammal kapcsolatban,akik becsületesen törlesztenek, akik nem várják el az állami segítséget, akik nem mentek el a vállalásban a végső pontig. De azért már bocsánatot kérek most úgy törlesztek a Raiffesen banknak mintha 223 ft. lenne a svájci frank. Ennyi kamatot emeltek egyoldalúan! Én egy lépést nem tehetek,csak ha a bank beleegyezését adja a kérésemhez,ha mégis engedélyez bármilyen változtatást akkor mehetek a közjegyzőhöz sok pénzért És a bank mindent megtehet? Igen. És ezután is megtehet majd mindent.
miloka
2010. május 11. 11:54
A probléma ott kezdődik, hogy a bankok a válságot kihasználva, még nagyobb extraprofitra akarnak szert tenni!!! A törlesztő részletek emelését csak részben indokolta a forint árfolyamának változása. Ehhez jött, hogy egyoldalúan emelték a kamatokat és a saját költségeiket ( a WC papírtól, az egyenruhán keresztül a nyomtató papírig) is a lőcsölték rá. Ez az ami már a legnagyobb pofátlanság volt! Mert eleve annyi kamatot számolnak fel, hogy a kiadásaikon felül is maradjon szép haszon!! Amúgy már kiszámolták, hogy a forint alapú hitelek hosszabb távon olcsóbbak lennének, ha csak nem emelik a kamatot.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!