„– A baloldali és liberális értelmiség képviselői ma már nem csinálnak titkot abból, ami egyébként eddig is világos volt mindenki számára: a baloldal minden lépését 2002 óta az motiválta, hogy önt távol tartsák a hatalomtól. Nem sikerült nekik, sőt gyakorlatilag megsemmisültek ebben a harcban. Miért félnek ennyire öntől?
– Nem szeretem ezt az értelmezést, túl nagy teher lenne nekem az a tudat, hogy mindaz, ami történt Magyarországon, miattam történt volna. Egyébként nem is igaz ez a megközelítés. Nem tőlem félnek, nem személy szerint én vagyok a baloldal, illetve most már a baloldal és a szélsőjobboldal ellenfele. Attól a sok millió magyar embertől idegenkednek, akiket politikai értelemben a Fidesz és én testesítünk meg. Végső soron az aggodalmuk arra vezethető vissza, hogy mi alapvetően máshogyan képzeljük el a magyar emberek világát, mint ők. Mi hiszünk abban, hogy a kezünkbe vehetjük és irányíthatjuk a sorsunkat, ők nem, ők mindig valami üdvözítő megoldást várnak valahonnan. Mi hiszünk abban, hogy az emberek dolgozni, boldogulni, gyarapodni akarnak, ők nem, ők inkább mindenkinek segélyt osztanának, mert szerintük senki nem ért semmihez, csak ők, és inkább majd mindent eldöntenek helyettünk. Mi tudjuk, hogy sarkalatos ügyekben nem lehet az emberek nélkül, a fejük felett dönteni, szerintük nem így van, szerintük elég kéthavonta előrukkolni egy újabb zagyva programcsomaggal, egy újabb meggondolatlan, előkészítetlen reformötlettel, és ha egy társadalmi rétegnek ez nem tetszik, hát akkor majd ráuszítanak más társadalmi rétegeket. Mi a magyar embereket a magyar nemzet képviselőinek tekintjük, akikkel lehet párbeszédet folytatni, és érdemes rájuk hallgatni, ők lakosságot látnak, akik felé ravaszul kell kommunikálni, és rögtön aranynak látják a rezet. Mi mernénk nagyok lenni, mire ők nemcsak hogy nem engednek minket, hanem megfogalmazzák, hogy merjünk kicsik lenni. (...)
– Az elmúlt nyolc évben olyan kormányokat láthattunk, amelyek mindig arra hivatkoztak, hogy az ellenzék, nevezetesen a Fidesz miatt nem tudnak jól kormányozni, pedig higygyük el, ők igazán képességeik teljes vértezetében futottak neki a munkának, de a Fidesz minden érdemi tevékenységet lehetetlenné tett. A kétharmad birtokában a sok lehetőség mellett minden felelősség is az önöké lehet. Nem nyomasztja előre ez a teher?
– Nem. Sőt, vonz. A valóságtól teljesen elrugaszkodott elképzelésnek tartom, hogy az emberek majd azért adnak felmentést a gyenge kormányzati teljesítmény alól, mert sikerül valaki másra áttolni a felelősséget. Ez súlyos tévedés. Bújhatnék én, ahová akarnék… Ha nem lesz rend, nem lesz rendőr, nem lesz közbiztonság, a választópolgárok ugyanúgy lapátra tesznek majd, mint most a szocialistákat. Hivatkozhatnék én világgazdasági válságra, IMF-megállapodásra, ha az emberek azt tapasztalják, hogy nem tettem meg minden tőlem telhetőt az érdekükben, ha nem lesz adócsökkentés, ha nem lesz egyszerűbb adórendszer, ha marad ez a mostani állapot, amelyben bárki elszórhatja a pénzét a játékautomatákba, és nem történik semmi, ám ha ugyanezt a pénzt arra fordítja, hogy vállalkozzon, munkát adjon néhányaknak, akkor azonnal vizsgálják, nyaggatják, megbüntetik, szóval magyarázkodhatnék meg kommunikálhatnék éjt nappallá téve: lapátra fognak tenni. És igazuk lenne. A felhatalmazás mértéke tehát a legkevésbé sem rettent vissza, sőt arra sarkall, hogy a tőlem telhető legjobb teljesítményt nyújtsam.”