Más cikket akartam írni Bajnai Gordonról - ám utolsó beszéde nyomán ezt vagyok kénytelen.
2010. március 01. 19:14
p
0
0
42
Mentés
Folytathatnám, de tán ennyiből is ráismerni: Orbán Viktorról beszélek. Azt viszont nem tudom, Bajnai kikről beszélt, amikor ezt mondta: „a politikai... verseny gyakran csapott át politikai hidegháborúba, az ellenfélből egyre inkább lett ellenség...” Bocsánat, de ahogy én láttam, ez nem kétoldalú, hanem egyoldalú volt. És félrevezető ez is: „A politikai ellenfelek valóban azt hiszik, hogy magyarabbak lehetnek egymásnál?” Bocs, de ez sem kölcsönös. A leköszönő kormányfő is tudhatta ezt, mert így kompenzált: „Vajon valóban hiszik, hogy a másik hazaáruló... vagy épp embertelen diktátor?... A fideszes valóban azt hiszi, hogy az mszp-s „komcsi”, az mszp-s meg azt, hogy a fideszes „náci”?... kiabáljuk őket önfeledten, mint B-közép a rigmusokat...” stb.
A dolog egyik fele igaz: a fideszes tábor jó része hazaáruló komcsiknak tartja ellenfeleit, a sajtója pedig zömmel a B-közép színvonalán üvölt. (A lelátó vezére mostanság hajlékonyabb, taktikusabb.) Bajnai pandant-jai azonban nem stimmelnek: a túloldalon nem szokás „embertelen diktátornak” és „nácinak” nevezni Orbánt meg a Fideszt. Autokratikus vonásokról - joggal - szó esik (magam is jeleskedem ezek taglalásában), de ez nem artikulálatlan üvöltés, hanem tisztességes, tagolt beszéd és alapos érvelés keretében történik.
Az a bizonyos „politikai szörny” pedig nem a bal- és a jobboldal „fanatikus szembenállásából”, hanem Orbán Viktor köpönyegéből bújt elő, amint az tényszerűen tudható. Mondhatjuk így is: ők engedték ki a szellemet a palackból, de az a fejükre nőtt, nemigen hat rá a varázsige.
Bajnai szerint „demokrata a demokratával fog össze az antidemokratikus törekvésekkel és erőkkel szemben”. Ebben tökéletesen igaza van. Csak az a baj, hogy nagyon eltévesztette az ajtót. Végtelenül sajnálom.
A volt EP-képviselő szerint az elmúlt mintegy száz évben a külső erők megtalálták azokat az ágenseket, akik belül tudtak zavart kelteni vagy idegen érdekeket megjeleníteni.
Az uniós tagállamok belügyminiszterei csütörtökön szavaznak Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról. Ha megszavazzák, a történelmi döntés az EU magyar elnöksége idején születik meg.