Hogy is van ez, kérem szépen? – szabadkártyát kapott a doppingvétség miatt eltiltott román sportoló
Simona Halep pályára léphet az ausztrál nyílt teniszbajnokság selejtezőjében.
Jenson Brooksby amerikai teniszező, a világranglista egykori 33. helyezettje autizmusáról vallott egy interjúban. Mint kiderült, a sport világában nincs egyedül, van, aki például szupererőként tekint az autizmusra.
Mindenkit meglepett Jenson Brooksby amerikai teniszező, amikor a visszatérése kapcsán adott interjúban kijelentette, hogy autista. A 24 éves sportolót a holléti nyilvántartás megsértése miatt tiltották el előbb 18, majd a korábbi büntetést mérsékelve 13 hónapra (az állapota közrejátszhatott abban, hogy csökkentették az eltiltását). Brooksbyt a doppingellenőrök egy éven belül háromszor sem találták meg az általa megjelölt helyen. Később aztán meg is sérült, így gyakorlatilag két évet hagyott ki.
A világranglista egykori 33. helyezettjéről a sportágon belül sokan jó véleménnyel van: Novak Djokovics még 2021-ben mondta róla, hogy különleges játékstílusa van és szerinte sokat fogjuk őt még látni.
Jenson Brooksby védett ranglistával indulhat a január 12-én kezdődő Australian Open főtábláján – írja a Magyar Nemzet.
A tornát megelőzően döntött úgy, hogy beszélni akar az autizmusáról. Felidézte többek között a gyerekkorát, amikor
heti negyven órát töltött különböző specialistákkal, akik segítettek, hogy négyéves kora után végre elkezdjen beszélni és fejlődjenek a szociális képességei.
A kezelések eredményeként az évek során az autizmus-spektrum kevésbé szélsőséges pontján helyezkedik el, de továbbra is nehézséget jelent számára a döntései következményének az átlátása. Azt is elárulta, hogy bár nagy kihívással kell mindig szembenéznie, néha az előnyét is élvezi: például kulcsfontosságú pillanatokban képes néhány apró részletre hosszan koncentrálni, így nem érzi át annyira a tétet, ami nyomást helyezhetne rá. Az autizmus viszont azzal is jár, hogy a dühkitöréseit nehezebben tudja kordában tartani, előfordult már, hogy az ellenfele megpróbálta elérni Brooksby leléptetését.
Az amerikai teniszező esete nem egyedi, az írek 102-szeres válogatott labdarúgójáról, James McCleanről például 33 éves korában derült ki, hogy autista, miután a lánya is az, és a sok közös vonást felismerve elment kivizsgáltatni magát. McCleant egyébként annyira nem hátráltatta a diagnózis, hogy klubszinten megfordult többek közt a Gera Zoltánt is soraiba tudó West Bromwich Albion és a Stoke City együtteseiben is, jelenleg pedig a hollywoodi sztárok tulajdonába tartozó walesi Wrexhamet erősíti.
A világhírű argentin futballzseni, Lionel Messi igen zárkózott gyerek volt, de minden figyelmét a sportnak szentelte. Állítólag 9 éves korában Aspergert állapítottak meg nála.
És ott van Tom Stoltman is, az első skót, aki megnyerte a World's Strongest Man versenyt. Ő az első autista, aki a legerősebb lett a világ legerősebbjei között. A több, mint kétméteres óriásnak sokáig fogalma sem volt róla, hogy bármit is rosszul csinál.
Ahogy viselkedtem otthon, vagy a házon kívül, a szüleimmel, a testvéreimmel, mindent normálisnak tartottam. Azt hittem, hogy a többi gyerek viselkedik furcsán
– idézi Stoltmant az Index. Ő egyébként úgy tekintett rá, mint szupererőre.
Fotó: William West / AFP
Különcnek érezte magát az ausztrálok kiváló evezőse, Chris Morgan is, akivel 28 éves korában közölték az orvosok, hogy autista. Ennek ellenére vészt vett a 2008-as pekingi nyári játékokon, 2012-ben Londonban bronzérmet szerzett az olimpián, majd még 2016-ban, Rióban is képviselte hazáját, Ausztráliát.