Olaszország
Németország
21:002024. június 29.
Dánia

Elhányta magát a futam végén egy úszónk, Európa-bajnok a női gyorsváltó, Milák és Kós is döntős a vizes Eb-n

2024. június 19. 21:35

Jackl Viven ezüst-, Jakabos Zsuzsanna bronzérmes lett 400 méter vegyesen, megint kiváló eredményeket úsztak versenyzőink a belgrádi Európa-bajnokságon.

Budapest, 2024. április 10.
A késõbbi gyõztes Milák Kristóf a férfi 200 méteres pillangóúszás döntõjében az úszó országos bajnokságon a Duna Arénában 2024. április 10-én.
MTI/Kovács Tamás

Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Aranyérmes lett a Senánszky Petra, Ábrahám Minna, Ugrai Panna, Pádár Nikolett összeállítású 4x100 méteres női gyorsváltó szerdán a belgrádi úszó Európa-bajnokságon. Az egység 3:36.77 perces idővel országos csúccsal nyert, ezzel a 2009-es római „cáparuhás” 3:37.64-es, a Dara Eszter, Verrasztó Evelyn, Mutina Ágnes, Hosszú Katinka négyes által tartott rekordot adta át a múltnak.

Ábrahám Minna elárulta, egyáltalán nem görcsöltek rá a fináléra, jókedvűek voltak, és sikerült érvényesíteniük a papírformát. Hozzátette: ha tovább fejlődnek, akkor ez az egység olimpiai döntős is lehet.

Négy magyar versenyző jutott fináléba a belgrádi úszó Európa-bajnokság szerdai középdöntőiből. Női 200 méter gyorson Ábrahám Minna egyéni csúcsát (1:57.96 perc) megjavítva 1:57.65 perces idővel csapott célba, így nem sokkal maradt el az olimpia szinttől (1:57.26), míg a délelőtt élete legjobbját (1:58.07) úszó Ugrai Panna 1:59.63-mal zárt.

Férfi 100 méter pillangón a magyarok közül elsőként Kós Hubert ugrott vízbe, a 200 méter hát világbajnok futamát megnyerve 51.31 másodperccel közvetlenül jutott a fináléba, és 19 századdal volt gyorsabb, mint délelőtt.

Őt Milák követte, akinek nagyjából 10 perce volt csak „pihenni” a 100 méter gyors döntője után, ahol hatodik lett. A szám címvédője és olimpiai ezüstérmese még így is megnyerte a futamot, 51.57-es ideje némiképpen gyengébb a délelőttinél (51.23).

Kós a legjobb, Milák a harmadik idővel várja a csütörtöki finálét. „Ez egy nagyon kis biztos úszás volt, hasonló, mint az egyéni csúcsom előtt San Antonióban, most viszont közel sem vagyok olyan állapotban, szóval ez jó jel” – mondta a vegyes zónában Kós.

Női 50 méter háton Komoróczy Lora 28.30 másodperccel hatodikként bekerült a fináléba, Burián Katalin 28.91-gyel 11. lett. Az utolsó csatára készült egymás ellen a Kovács Benedek és Telegdy Ádám, akik a szám világbajnoka, Kós Hubert mellett hajtottak a második olimpiai helyre. A Tokióban ötödik Telegdy a döntő előtt 28 századdal előzte meg Eb-ezüstérmes honfitársát (1:55.57 és 1:55.85) a hazai rangsorban.

A fináléban Kovács mindent egy lapra feltéve indult meg, Telegdy szinte érthetetlen módon lemaradt a mezőnytől. Előbbi végül negyedikként csapott célba 1:56.13 perces idővel, Telegdy pedig nyolcadikként végzett 2:01.30-cal.

„Az úszásomról nem tudok mit mondani, fogalmam sincs, mi történt. Most semmi másra nem tudok gondolni csak arra, hogy kint vagyok az olimpián”

– mondta Telegdy.

„Ebben az iszonyatosan meleg vízben elképesztően nehéz volt, százig még jól is éreztem magam, de utána nem bírtam már annyira, és még így is közel voltam az egyéni csúcsomhoz” – nyilatkozta Kovács, aki szó szerint mindent kiadott magából, ugyanis a futam után hányt is. Az Eb-ezüstérmes versenyzőnek néhány nappal a dohai vb előtt volt egy combizomszakadása, ami miatt két hónapig nem tudott edzeni, ennek ellenére még az utolsó esély alkalmával is maximálisan odatette magát.