Már Katarban is csendesen Pelét siratta a futballvilág
Sokan találgatták, hogy a világ valaha élt egyik legnagyszerűbb játékosa, az egyedüli háromszoros világbajnok brazil Pelé, a nagybeteg legenda vajon megéri-e a katari labdarúgó világbajnokság végét. Sokan
a brazil foci szerelmesei közül azt jósolták, hogy biztosan életben marad a vébé végéig, mert kivárja, hogy Neymarék újra a magasba emelhessék azt a trófeát, amit neki három ízben is sikerült.
Ma már tudjuk, hogy ez a vágya nem vált valóra. Sőt, épp ellenkezőleg: az ősi rivális Argentína, élén a korszak egyik legnagyobb alakjával, Messivel emelhette fel a trófeát, aminek egy másik, már két éve távozott ikon, Diego Maradona örülhetett a legjobban odafönn, a felhőkön csücsülve. A nemzetközi sportsajtó képviselőivel együtt a katari vébé alatt megbeszéltük sokszor, hogy noha tudtuk, és készültünk is a magunk módján egyfajta nekrológgal, most mégis döbbenten állunk a nemzetközi sportélet és az egyetemes futballvilág egyik legnagyobb vesztesége, Pelé halálhíre előtt.
Exkluzív összeállítást készítettünk a nemzetközi sportújságíró-világ Mandinernek küldött megemlékező gondolataiból:
Gianni Merlo, a Nemzetközi Sportújságíró Szövetség, az AIPS elnöke, a La Gazetta dello Sport fő kolumnistája:
„Pelé volt és Pelé is marad a futball minden értelemben."
Keir Rednage - a World Soccer és a Kicker szakújságírója:
„Pelé nagysága abban állt, hogy ugyanolyan hatalmas tudott maradni a sportkarrierje után is, mint egykor Muhammad Ali."
Jozef Langer, aż Osztrák Sportújságíró-szövetség főtitkára, az AIPS végrehajtó-bizottsági tagja:
„Számomra Pelé = futball. 1970-ben a mexikói világbajnokságon, amikor 16 éves voltam, ott szereztem róla az első benyomásaimat. Pelé azóta is számomra a történelem legjobbja."
Charles Camenzuli, az AIPS európai elnöke, a Máltai Sportújságíró-szövetség elnöke, neves televíziós szakember:
„Gyermekkoromtól kezdve a szakmám kezdetéig Pelé volt és marad nekem az igazi sportember példaképe. De hiszem, hogy a legendák sosem halnak meg, mert mindig itt élnek velünk. Egyébként Pelé halála egybeesik Diego Armando testvére, Hugo Maradona halálának első évfordulójával, és itt ismét felmerül a kérdés. Ki is a valaha volt legnagyobb? Erre nincs kikalkulálható válasz.
Puskás Ferenc fantáziadús játékát és zsonglőrködését a labdával bizonyosan magába szippantotta a fiatal Pelé, aki 17 évesen nyerte első világbajnoki érmét. Vannak hasonlóságok kettejük között,
még ha különböző korszakokban is játszottak. A labdával való védekezés stílusa, a semmiből megindulás képessége és eközben az ellenfél szemmel tartása éppúgy hasonlóságot mutatott Puskás és Pelé között, mint a későbbi években egy bizonyos Diego Armando Maradona és a két másik zseni között."