Sokak szájából hallhatjuk a panaszt, miszerint bármennyire is odafigyelnek a mindennapokban, mégsem haladnak a súlyvesztéssel, az izmosodással vagy éppen a szálkásodással. Ők általában a genetikájukra fogják, hogy nem érnek el elég gyorsan sikereket – de mennyi ennek a valóságalapja? Valóban ez az, ami elsősorban meghatározza a testalkatunkat, és hogy mennyire tudunk azon változtatni?
A génállomány szerepe
Ha bármikor összehasonlítottuk a testalkatunkat a szüleinkével, vagy megnéztünk egy testvérpárt, akik ugyanolyan magasak és szikárak – vagy bármilyen más testalkati tulajdonságokon osztoznak –, akkor számunkra már nem is kérdés, hogy mennyire fontos a genetika ilyen téren (is). Közismert, hogy gének felelősek a hajunk vagy éppen a szemünk színéért, de azt már kevesebben tudják, hogy számos egyéb testi faktort is meghatároznak.
A genetika felelős ugyanis azért is, hogy hol halmozdónak fel rajtunk zsírpárnák, hogy az alma vagy éppen a körte típusba tartozunk-e. A tudósok – a jelenlegi tudásanyagra támaszkodva – úgy becsülik, hogy egy ember magassága, súlya és testalkat-típusa 80%-ban függ a génjeitől. Ezen felül érdemes megjegyezni, hogy egy, a BMC Biology című folyóiratban közzétett tanulmány szerint az anyától örökölt Grb10 gén korlátozza a növekedést és segíti elő a karcsúság megtartását, míg az apától származó Dlk1 gén épp ennek az ellenkezőjén „dolgozik”: fokozza a növekedést és a zsírlerakódást is elősegíti.
Ez tehát azt jelenti, hogy a genetikailag meghatározott tényezők vannak túlsúlyban. Ám ezek mellett nekünk is van lehetőségünk – 20%-nyi mindenképpen – arra, hogy változtassunk az adottságainkon. Nézzük, hogyan!
Egyéb faktorok
Azok, akik szerencsés géneket örököltek, mindenképpen jobb helyzetben vannak: lehet, hogy bármit esznek, mégsem híznak, de az is előfordulhat, hogy valakin már heti 1-2 edzés is hamar meglátszik. Ugyanakkor azoknak, akik nem jártak ennyire jól, keményebben kell dolgozniuk az álomalak eléréséért: a helyes életmód mellett lehet, hogy be kell vetniük különböző zsírégető termékeket vagy egyéb étrend-kiegészítőket. A következőkben sorra vesszük, hogy a genetika mellett mi mindenre kell még odafigyelni, ha formálni szeretnénk a testünket!