Száz éve hunyt el Csontváry

2019. június 15. 10:30

Több hónapos programsorozattal emlékeznek a festőre.

2019. június 15. 10:30

Több hónapon át tartó előadás- és beszélgetéssorozattal idézi meg Budapesten a száz éve elhunyt Csontváry Kosztka Tivadar művészetét a Csontváry Emlékműterem és Műhely Kulturális Egyesület (CSEMKE).

A június 19-én kezdődő sorozat keretében neves szakemberek tematikus előadásai vezetik végig az érdeklődőket Csontváry Kosztka Tivadar életútján, szakmai és személyes megközelítésből egyaránt – áll a szervezők MTI-hez eljuttatott közleményében.

Az eseménysorozat hivatalos megnyitójára Csontváry halála évfordulójának előestéjén kerül sor a Hadik Kávéház – Szatyor Bárban, a tízéves Hadik Irodalmi Szalon évadzáró, Csontvárynak szentelt rendezvényén. Az est háziasszonya és moderátora Juhász Anna, a Hadik Irodalmi Szalon vezetője lesz.

Ezt követően október végéig előadásokkal, tematikus beszélgetésekkel, vezetett sétákkal, filmklubbal, múzeumpedagógiai foglalkozásokkal és meglepetésekkel idézik fel a művész különleges látásmódját, jelképeit és kalandozásainak helyszíneit.

Az előadók között Czakó Ferenc grafikusművész, W. Barna Erika kézíráskutató, Molnos Péter művészettörténész, Seremetyeff-Papp János restaurátor, Jankovics Marcell filmrendező, Gulyás Gábor esztéta, Bellák Gábor művészettörténész, Jász Attila költő és Puntigán József helytörténész beszél majd a festőművészről.

A programok ingyenesek, de regisztrációhoz kötöttek.

(MTI)

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
duzur
2019. június 17. 12:55
Láttam a kiállítását 2015-ben a várban. Csodás élmény volt.
syphax
2019. június 17. 10:17
Csontváry-Kosztka Tivadar valóban a Sáros megyei Kisszebenben született. Viszont művészi eszmélődése patikusi működése idején--legalábbis én úgy tudom-- a szepességi Podolinban érett meg. Nincs olyan nagy távolság a két helyiség között persze, ráadásul a táj, a földrajzi klima: a Tátra, a Tarpatak, a vízesések, a havas hegyormok közelsége abszolút homogén Sárosban, Szepesben: Szepesbéla, Toporc, Lőcse és még Eperjes közelében is. Innen indult Ő el a Világba: a NAPÚT, a FÉNYÚT keresésére, hogy nagyobb legyen a legnagyobbaknál, Raffaello-nál is--ami sikerült is Neki!!! Megtalálta-elérte a TÖKÉLETESSÉGET, sajnos anélkül, hogy ezt a Világ elismerte-fölfedezte volna. Az "övéi" közé jött, mint Jézus és az "övéi" nem fogadták Őt be--földi életében legalábbis--ugyanúgy mint Jézust. LEGYEN NEKI KÖNNYŰ A RÖG! ÁMEN!
Hurka
2019. június 17. 10:02
Olvassátok el saját maga által írt önéletrajzát. http://mek.oszk.hu/05800/05889/html/
Jottányi
2019. június 16. 00:03
Nahát, mindenki prüntyögi a bevett dumát: én semmit nem látok szegény Kosztkában - pedig nem ma jöttem le a falvédôröl.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!