Olasz macera

2019. június 13. 08:41

Az EB azokat az országokat kritizálja folyamatosan, amelyekben a kormány eltér a kanonizált balliberális országvezetés gyakorlatától.

2019. június 13. 08:41
Boros Imre
Magyar Hírlap

„A gazdasági nyomásgyakorlás megértéséhez érdemes Olaszország pénzügyi és leginkább költségvetési történetét felidézni legalább az elmúlt évtizedre vonatkozóan, és utána eredni annak, hogy ezalatt ki és mit is tett. Olaszországban legutóbb 2011-ben volt konzervatív kormány Silvio Berlusconi vezetésével, akit egy túlméretezett lejáratás keretében sikerült megbuktatni. Ezt megelőzően Berlusconi és a volt Goldman Sachs-os, kétszeres EU-bizottsági elnök Romano Prodi váltogatták egymást a kormányrúd mellett.

Az országról tudni érdemes, hogy az államadóssággal mindig is hadilábon állt. Már 1990-ben kilencven százalék volt GDP-ben mérve. Az érvényes uniós szabályozás szerint nem felvenni kellett volna az eurózónába, hanem mindenképpen távol kellett volna tartani attól. Akárcsak Görögországot. (Sebaj, a hatvan százalék a mi szabályunk, tehát akkor sértjük meg, amikor akarjuk, mondták a nemzetközi pénzügyi főguruk. Olaszok, görögök, mars az eurózónába!)

Berlusconi kormányzása idején az adósság száztíz százalék körüli volt, ám őt megbuktatták, és jött a regényes nemzetközi szakértelem és vele a szakértő miniszterelnök a hajdani szintén Goldman Sachs-os, volt EU-versenyjogi főbiztos, Mario Monti. Egy harmadik goldmanosról, az Európai Központi Bank jelenlegi elnökéről, Dragiról se feledkezhetünk meg, aki a korábbi években hosszabb ideig az olasz jegybankot kormányozta, 2011-től öt éven keresztül a szakértelmet veretes ballib kormányzás követte – Letta, Renzi, Gentillone. Nem csoda, hogy az adósság 2016-ra már 132 százalékra ugrott, de egy zokszó sem jött Brüsszelből.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gregorius
2019. június 13. 12:37
Akárhogy is nézem, nálunk az államadósság 80% alatt van és morognak, amíg az olaszoknál 130% és még nő......
Mich
2019. június 13. 11:29
De azért van olasz költségvetési hiány is (min. 120 % )...
cga82
2019. június 13. 10:28
Általában nem rosszak Boros meglátásai, de van itt egy apróság: Draghi-t Berlusconi nevezte ki... és nem volt olyan rossz választás, mert azóta EKB elnökként Olaszország mellett pl Magyarországnak is jó szolgálatot tett. Ja, volt pár Goldman-es éve, de a karrierje legnagyobb része államigazgatás. Nélküle (vagy ha a németeken múlott volna) már rég nem elenne euró, de EU is alig.
balbako_
2019. június 13. 09:30
Van ezeknek az akcióknak nevük is politikai zsarolás, független államok belügyeibe való penetráns beavatkozás.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!