Miért finnugor nyelv a magyar?

2019. június 03. 12:13

Miért nem növények a gombák?

2019. június 03. 12:13
Nádasdy Ádám
Nádasdy Ádám

„Miért finnugor nyelv a magyar? Nos, azért, mert a nyelvészek ezt állapították meg. Ez bizony ilyen egyszerű. Miért nem növények a gombák? Mert a biológusok ezt állapították meg. A gombák ugyanis nem tudják a szenet a levegőből fölvenni, mint a növények – tehát nem növények. Egyébként én úgy ránézésre növénynek mondanám őket, hiszen a földből nőnek ki, és nem tudnak elszaladni, de úgy látszik, az én kritériumaim nem mérvadóak.

Így van ez a nyelvrokonsággal is: a laikus észrevételei, kritériumai nem mérvadóak. Persze itt a szakmai kritériumok ezerszer bonyolultabbak, mint a gomba-példa esetében. A laikus elsősorban a szókincset látja, például hogy a szakáll törökül is sakal, az alma törökül elma, és azt képzeli, hogy a magyar meg a török egymással rokonságban állnak. Pedig nem. A szókincs cserélődése, bővülése, importja a kultúrával, életmóddal, vallással függ össze – ezek nyelven kívüli tényezők. Például a kereszténység felvételével minden nyelvben megjelennek ennek a vallásnak a kifejezései, így a görög epískopos→ magyar püspök. A hozzá nem értőt ez a fajta változás érdekli: a régi időkben sokáig úgy osztályoztak, hogy vannak keresztény nyelvek, muzulmán nyelvek, pogány nyelvek. Keresztény nyelv volt a latin, az orosz, meg a magyar is, mert ezeken a nyelveken lehetett keresztségről, püspökről, szentháromságról beszélni.

Ám van a nyelveknek egy másik fajta változása, mely nem függ semmitől, nem tükrözi a kultúra változásait vagy a nép sorsát, hanem saját belső törvényeit követi: ez pedig a hangváltozás. Ezt vették észre a 18–19. század fordulóján, s ekkor kezdték a nyelveket aszerint csoportosítani, hogy milyen hangváltozások történnek bennük, visszavezethetők-e a hangváltozásaik egy közös kiinduló nyelvre – ahogyan az olasz, román, francia nyelv élete során bekövetkezett változásokat mintegy „visszaforgatva” megkapjuk a latint, melyből származnak: olasz lupo, román lup, francia loup[lu] mind a latin lupus’farkas’ szó leszármazottjai. Ez a rokonság persze szabad szemmel is látható, de a hangváltozás olyankor is rokonsági bizonyíték lehet, ha ennél bonyolultabb. A perzsa nyelvről például (amely kulturális értelemben muzulmán nyelv) tisztázták, hogy a hangmegfelelések alapján az indoeurópai (más szóval „indogermán”, régebbi szóval „árja”) nyelvek közé tartozik, így rokona a latinnak, németnek, orosznak, viszont nyelvészetileg semmi köze a törökhöz, arabhoz, melyekhez pedig ezer vallási, kulturális és történelmi szállal kötődik (a perzsa írás is az arab betűket használja!).

A nyelvtudomány ekkor, a 19. század elején születik meg, mert meglát a nyelvekben valami olyat, amivel más tudományok – a történelem, a teológia, a logika – nem tudnak foglalkozni. A kutatás eredményeképp a távolabbi rokonságoti s tudjuk bizonyítani. Ez a laikusnak már nehezebben átlátható, mert nemcsak a szó hangalakja, hanem a jelentése is jócskán módosulhat.

Például az angol rokona az olasznak, körülbelül olyan távoli, mint a magyar a finnek. A legősibb szavakban, ahol az angolban tvan, ott az olaszban d, például ’kettő’:twoés due, ’ülni’: sités sedére, ’fog’: toothés dente. Ám az angolt és az olaszt nem szokás így összehasonlítani, mert bőven vannak közelebbi rokonaik, vannak írásos nyelvemlékek is régebbi formájukból: az óangolból egyfelől, a latinból másfelől, s azok hasonlósága sokkal feltűnőbb – ahogy két nővér hasonlósága feltűnőbb, mint unokáiké, akik csak másodfokú unokatestvérek.”

Összesen 1003 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
GéKI
2019. június 14. 15:21
„A kutatás szerint a feltételezett, a finntől különváló ugor ősapa bő 4000 éve élt, ami Németh szerint jól illeszthető az ugor alapnyelv feltételezett leválására vonatkozó becslésekhez.” Minden esetre kissé furcsállom, ezt a kijelentést. Miután az ebben a kutatásban nyelvészként résztvevő Klíma László ( nem oly rég még kifejezetten tiktakozott ez ellen és csak „régész – történésznek” vallotta magát ) egy az MTA támogatásával készült cikksorozatban nem is oly rég kijelentette, hogy „nem mi vagyunk finnugorok csak a nyelvünk" és ezt a finnugrisztika már 150 éve tudja. Honti László ( aki viszont mindig is nyelvésznek tartotta magát ) pedig rendszeresen kijelenti, hogy „genetikusoknak és egyéb csepűrágóknak coki a nyelvrokonságról nyilatkozni. Akkor most mit akarnak a genetikusok – vagy lehet, hogy ha e „népek” végre megerősítő nyilatkozatokat tesznek, akkor már nem lesznek … kívülálló, áltudományos, kóklerek… lehet, hogy most elkezdtek erre hajtani? – hát lelkük rajta!
GéKI
2019. június 13. 14:16
"Két-három éve egy elismert finn szakember finn–sumer etimológiai szótárt publikált. Üzenetének lényege, hogy a finn a sumer rokona" Itt Simo Parpola könyvéről van szó, amiről Klíma a RENHÍREKen írt egy ismertetőt, de természetesen a "rokonságot" nem ismerte el. Hogyan is tette volna, hiszen ha a finn rokona a sumernak akkor a magyar is az...! - ekkora baromságot még a Klíma sem fogadhat el, bár elismerte, hogy az eddigi egyik legjobb próbálkozás! A finnek, egyébként ugyan úgy a szkítáktól származtatják magukat mint mi! Természetesen őket is lebunkózzák! - az eu. mindentudói - sajnálatos, hogy manapság a finnek beálltak a magyarokat ekéző közösségbe... " a vér .. mégis csak vízzé válik" - olykor!
GéKI
2019. június 13. 13:57
"Akkor lett egyre több híve a két legismertebb alternatív elméletnek, a örök–magyar és a sumer–magyar nyelvrokonságnak – és megannyi ellenfele a finnugor kapcsolatnak" Kedves Ötvös Zoltán! Nem is értem, hogy merészel valaki cikket írni, amikor még a "rokonság" és a "kapcsolat" - között sem tud különbséget tenni. A finnugrisztikában a "rokonságot" és a kapcsolatot kb ezer fényévnyi távolság választja el. A magyar nyelv a finnugor nyelvekkel rokon, de kapcsolatai vannak az iráni, az török a szláv... stb. nyelvekkel. Tehát a dolg éppen fordítva van, a magyar rokon a finnugor nyelvekkel, és kapcsolata lehet - esetleg - a sumerrel. Ebből a mondatból az tűnik ki, hogy önnek halovány segéd fogalma sincs, hogy miről is beszélt önnek a Klíma Úr! - mondjuk Őneki magának se mindig van fogalma róla!
Járai
2019. június 10. 14:30
A karosi korong nehéznek bizonyult. Legyen egyszerűbb a feladvány! A sot-tételhegyi korongon mit jelképez a nap köré rajzolt négy liliomos isten jelkép? https://hu.pinterest.com/pin/512003051364046405/
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!