Ennek a megállapodásnak az első előnyeit a felhasználók várhatóan tíz hónap múlva, 2023. október 1-től érzik majd meg.
Ekkor kezdik meg ugyanis a romingdíjak folyamatos csökkentését, hogy végül 2027-ben már az EU és a Nyugat-Balkán országainak területén emelt díjak nélkül lehessen telefonálni, vagy a mobilinternetet használni, közölte Vladimir Lučić (Vladimir Lucsity), a Telekom Srbija szerbiai telekommunikációs cég igazgatója a közszolgálati televízióval. (Az érintett országok: Albánia, Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Koszovó, Észak-Macedónia és Szerbia)
Vladimir Lučić, mint a Nyugat-Balkán legnagyobb telekommunikációs szolgáltatójának vezetője volt az egyike a megállapodás aláíróinak. A szerbiai szolgáltató ugyanis nem csak Szerbia területén, hanem az egész régióban tevékenykedik, és több mint 11 millió előfizetővel büszkélkedhet. Lučić egy korábbi nyilatkozatában kiemelte, 2021-ben 1,3 milliárd eurós bevételt értek el, míg idén december végig a bevételek várhatóan meg fogják haladni az 1,5 milliárd eurót is.
Lučić az Euronews szerbiai szerkesztőségének elmondta, hogy a Tiranában december 6-án aláírt megállapodás a később bekapcsolódó szolgáltatók számára erős alapot képez majd a fokozatos díjcsökkentésre. A telefonszolgáltatók várhatóan 2023 májusában készülnek el azzal a tervvel, ami alapján 2023 októberétől már alacsonyabb árakon történne a megfizettetés.
A Nyugat-Balkán országai számára a fokozatos díjcsökkentés nem ismeretlen, hiszen a régió országai már 2019-ben aláírták, majd 2021. július 1-től bevezették a Roming like home (Roming, mint otthon) fizetési rendszert, amit a Regionális Együttműködési Tanács (Regional Cooperation Counsil – RCC) koordinált, illetve amit az Európai Bizottság és az Európai Szomszédságpolitika és a Csatlakozási Tárgyalások Főigazgatósága támogatott.
A fokozatosan díjcsökkentés után Albánia, Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Koszovó, Észak-Macedónia és Szerbia területén ma már nem fizettetnek emelt díjat a szolgáltatók az e régión belülről érkező hívások és a mobilnetes adatforgalom után.
Az EU és a Nyugat-Balkán közti megállapodás kidolgozásánál a Deutsche Telekom koordinált, ezért a 2022-es év folyamán számos tárgyalást szervezett az EU szolgáltatói és a Nyugat-Balkán országainak szolgáltatói között – közölte Lučić. Közösen dolgozták ki a deklaráció összehangolt szövegét, amit az EU is támogatott, hiszen arra számítanak, hogy a politikai előnyök mellett, gazdasági és szociális integrációra is sor kerül az unió és a Nyugat-Balkán között.