Európa jobbra fordul?
A Politico májusi cikke szemléletesen ábrázolta azon uniós államokat, melyekben előre tört, vagy hatalmon van a jobboldal.
Európa úgy büntetné Moszkvát, hogy megszünteti a kontinens orosz földgáz- és olajfüggőségét, de Putyin sem rest cselekedni: Moszkva több tízmilliárd dollár értékű gazdasági segélycsomagot állított össze, hogy megvédje az ország lakosságát és vállalkozásait a szankciók hatásaitól.
A The Wall Street Journal szerint az invázió kezdete óta Putyin már többször is rendkívüli emeléseket rendelt el a nyugdíjasoknak, az állami alkalmazottaknak, valamint a rászorulóknak, hogy ezzel kompenzálja az orosz gazdaságot sújtó inflációt.
Az orosz elnök továbbá támogatta a szankciók által sújtott vállalatokat is, államilag támogatott hiteleket vehettek fel, ezzel mentőövet nyújtva a gyáraknak, amelyek az importált alkatrészek – különösen a mikroprocesszorok és chipek – hiánya miatt leállították a termelést.
Eddig az orosz pénzügyekre gyakorolt hatás kevésbé volt intenzív, mint amire valószínűleg sokan számítottak. A konfliktus első teljes hónapjában az orosz szövetségi kormányzat kiadásai 37 százalékkal emelkedtek az előző évhez képest, amit főként a háború költségei okoztak – adta hírül a ZeroHedge.
A növekvő költségek ellensúlyozására azonban az olaj- és gázbevételek – rubelben kifejezve – több mint kétszeresére nőttek ugyanebben az időszakban, ami majdnem teljesen ellensúlyozta a kiadások növekedését, így Oroszországnak nem is nagyon kellett különösen megerőltetnie magát pénzügyi értelemben. Azért sem, mert mint a Makronóm megírta, hosszú évek óta erősítette gazdaságát és közpénzügyeit Oroszország, hogy ha kell, bevethesse a nagy pénzügyi atomfegyvert, a költségvetési költekezés beindítását. A friss hírek szerint pedig ez tényleg beindult.
Mielőtt háborút kezdett, titkos pénzügyi atomfegyvert épített Oroszország. A közgazdász Adam Tooze rámutat: Oroszország akár a korlátlan pénznyomtatással is fedezheti háborús költségeit, pénzügyi vesztenivalója nincs, és minden feltétel adott is ehhez. Az idő igazolta a vélekedést: ez az elemzésünk már arról számolt be, hogy működhet Putyin pénzügyi atomfegyvere, legalábbis jól kivédték az oroszok a nyugati szankciók hatásának egy részét.
„Az orosz kormánynak rengeteg pénze van, mert hatalmas mennyiségű bevételhez jut az olajból és a gázból, amelyeknek nagyon magas ára van” – mondta Natalia Zubarevich moszkvai közgazdász.
„Van elég pénze mind a védelemre, mind a lakosság támogatására”.
A Makronóm is beszámolt róla, hogy áprilisban nemhogy csökkentek volna, de megugrottak az orosz energiabevételek, hiszen a Magyarországot oroszellenességből kioktató, határozott szankciókat követelő nyugati országok számos titkos trükkel vásárolnak egyre több orosz olajat, hogy extraprofitra tegyenek szert az olcsó Urali típusú olajból.
A ZeroHedge hírportál szerint az orosz hatóságok egyelőre nem közölték a segélyek teljes összegét, és azt sem részletezték, hogy mire fogják költeni a pénzt. Anton Sziluanov pénzügyminiszter a múlt hónapban azt mondta, hogy
ha a kiadásokat és az adókedvezményeket is figyelembe vesszük.
Egy másik vezető tisztviselő, Andrej Belousov első miniszterelnök-helyettes azt mondta, hogy a hatóságok akár 8 billió rubel (112 milliárd dollár) hitelt is nyújthatnak a gazdaság támogatására, elsősorban támogatott jelzáloghitelek és üzleti hitelek révén. Ebből úgy tűnik, Oroszország azt a nagyon racionális utat követi, hogy cégeit erősítse, azok beruházásait támogassa, ami fenntartható és hosszú távon kifizetődő intézkedésnek tekinthető.
Szuverén vagyonalapjának köszönhetően Oroszországnak rengeteg puffertőkéje van (annak ellenére, hogy a Nyugat úgy döntött, hogy lefoglalja az orosz központi bank több százmilliárdnyi külföldi tartalékát). A háború előtt ugyanis Oroszország elkezdett felépíteni egy pénzügyi alapot a rosszabb időkre: komoly költségvetési fegyelmet tartott, és az extra olaj- és gázbevételeket (tehát a bevételek egy részét) ebbe a tartalékba utalta. Persze a közgazdászok szerint Amerikához hasonlóan hiába költ Oroszország, mert a kereslettel nincs probléma, a kínálattal, azaz a vállalati termeléssel viszont sokkal inkább.
Putyin már szorgalmazta is, hogy közvetlen segítséget kapjanak a leginkább rászorulók, például a gyerekes családok vagy az idősek.
Fotó: MTI szerkesztett