Nagyon kiakadt Ukrajna a FIFA-ra, bocsánatkérést követel
A Nemzetközi Labdarúgó szövetség olyan térképet használt, amelyen a Krím Oroszországhoz tartozik.
Lengyelország és Bulgária is újszerű kihívások előtt áll a gázvezetékek elzárása miatt, de Hortay Olivér, a Századvég Gazdaságkutató energiapolitika üzletágának vezetője szerint Lengyelország könnyen megúszhatja a csapok elzárását, de Bulgária akár illegális vételezéshez is folyamodhat egy hideg tél esetén. Hortay Olivér elmondta, hogy a magyar ellátásbiztonság nincs veszélyben, de a teljes orosz embargót inkább ideológiai kérdésnek tartja.
Pontosan mit is jelent, hogy Oroszország elzárta a gázcsapot Bulgáriának és Lengyelországnak?
Egyszerűen annyit, hogy az országok gázkereskedő vállalatai közötti szerződés szerinti szállításokat nem teljesítik.
Ez hatással lehet a magyar ellátásra is?
Önmagában nem, mert az intézkedés a tranzitszállításokat nem érinti, így annak ellenére, hogy Magyarország az orosz gáz jelentős részét déli irányból, Bulgárián keresztül szerzi be, ezek nem kerülnek veszélybe.
mert ebben az esetben Oroszország teljesen megszakíthatná a szállítást. Erre azonban – észszerű keretek között – kevés az esély, mert Bulgária nem nyerhetne vele lényeges mennyiségű többletgázt, de elesne a tranzitárbevételeitől.
Nem forog kockán az ellátásbiztonság a két országban? Nem voltak hosszú távú szerződéseik Oroszországgal?
Ha nem eszkalálódik tovább a helyzet, akkor Lengyelország képes lesz megoldani az új helyzetet, részben Németországból érkező, orosz eredetű gázból, részben más forrásokból. Bulgária pedig közép-európai kereskedőkön keresztül vásárolhat, szintén orosz gázt. Az import pótlása mindkét országnak új kihívásokat okoz, amik növelik az ellátásbiztonsági kockázatokat.
A lengyel elnök azzal nyugtatja a közvéleményt, hogy van alternatívája az orosz gáznak. Ez valós?
Lengyelország rendelkezik LNG terminálokkal, német és cseh forrásokból tud vásárolni (részben orosz eredetű gázt), a gáztárolói töltöttségi szintje magas, valamint ősszel elkészül egy új vezetékszakasz, amin Norvégiától is tud majd vásárolni földgázt. Ha a helyzet nem eszkalálódik tovább,
És Európa többi országának? Mennyi időre lenne szüksége Európának, hogy teljesen elszakadjon az orosz gáztól?
A rendelkezésre álló információk szerint legalább 6-8 évre, de ennél fontosabb kérdés, hogy vajon értelmes célkitűzés-e az orosz behozatal teljes leállítása. Könnyen belátható, hogy sem ellátásbiztonsági, sem gazdasági, sem környezetvédelmi szempontból nem a nulla beszerzés az optimum, így ez egy ideológia-vezérelt célnak tekinthető.