Mértékadó brit lap: Zelenszkijnek valószínűleg meg kell alkudnia Putyinnal – és ezt már ő is tudja
Nem csak nekünk tűnt fel, tényleg egyre kevésbé harcias Zelenszkij retorikája.
Az orosz központi bank (CBR) pénteken három százalékponttal, 20 százalékról 17 százalékra csökkentette az irányadó kamatlábat. Az ukrajnai inváziót követően az ország ellen bevezetett pénzügyi szankciókra válaszul a CBR, 9,5 százalékról 20 százalékra emelte a kamatlábat, ezt kezdték a pánikhelyzet elmúltával csökkenteni. A mostani folyamatok azt vetítik előre, hogy véget ért a pénzügyi válság akut szakasza, és a központi bank a gazdasági növekedés fellendítésére összpontosíthat.
Az invázió utáni első szankciócsomag bejelentését követően a rubel zuhanórepülésbe kezdett, a központi bank kamatemeléssel próbálta attraktívabbá tenni a rubelt. Illetve bevezetett emellett olyan korlátozó intézkedéseket is, amely maguknak az orosz polgároknak nehezítette meg a rubel váltását devizára. Egyben meg akarta akadályozni, hogy a spekulánsok megshortolják a rubelt. Azaz drágává tették a rubelkölcsönt, így nem volt értelme kölcsönre rubelt venni, devizára váltani, majd várni, míg a rubel tovább gyengül, és akkor visszavásárolni a rubelt.
Egyidőben a központi bank erőteljes kamatláb-emelésével, az orosz kormány tőkekorlátozásokat vezetett be, és az exportőröknek rubelre kell átváltaniuk a bevételeik 80 százalékát. Moszkvának ezzel sikerült stabilizálnia az orosz valuta árfolyamát.
Április 8-án az árfolyam 71 rubel/dollárra esett, ami 2021 októbere óta a legalacsonyabb érték.
Néhány tőkekorlátozást enyhítettek, de további fenntartásuk arra utal, hogy az értékét még mindig igyekeznek mesterségesen támogatni.
A háború kitörése utáni szankciók bevezetésével
Joe Biden kijelentette, hogy a rubelből „rubble“-t (törmeléket, romokat) csinál. Úgy tűnik, ez nem jött be.
Inkább az, hogy az Orosz Központi Bank normalizálásba kezdett, a kamatcsökkentés mellett enyhül a rendkívül szigorú monetáris politika, ami csökkenti a hitelfelvétel költségeit. Ez pedig enyhítheti a magas kamatlábak gazdasági következményeit. A CBR úgy véli, hogy a pánik fázisa véget ért. Ezt az „alapokba történő stabil beáramlással” támasztja alá, amely azt is mutatja, hogy a központi bank segített megakadályozni az orosz bankok megrohanását.
A CBR egyben bejelentette, hogy a monetáris lazítás a jövőben is folytatni kívánja. A központi bank célja az infláció kordában tartása lesz, azaz a kamatlábakat igyekszik alacsonyan, de mindig az inflációs rátánál magasabb szinten tartani.
Az orosz infláció a múlt hónapban meredeken, éves szinten 16,7 százalékra emelkedett,
,ami 2015 óta a legmagasabb érték. A heti infláció azonban 0,99 százalékkal csökkent, ami előre jelezheti, hogy az árak emelkedése megállt.
A Biden kormányzat másfajta forgatókönyvet feltételezett, azzal számoltak, hogy az oroszországi infláció eléri a heti 2 százalékos, vagy akár az évi 200 százalékos szintet, és az irányítás kicsúszik az oroszok kezéből. Oroszországot utoljára 1992-ben érte el a hiperinfláció, akkor 2333 százalékos volt a szintje.
A kamatcsökkentés azt is mutatja, hogy ezzel az orosz jegybank nem számol. Az orosz közgazdászok viszont attól tartanak, hogy a jelenlegi infláció a reáljövedelmek megsemmisüléséhez és ezáltal gazdasági recesszióhoz vezethet, amely várhatóan 10-15 százalékkal csökkenti a GDP-t.
A közgazdász Adam Tooze rámutat: Oroszország akár a korlátlan pénznyomtatással is fedezheti háborús költségeit, pénzügyi vesztenivalója nincs és minden feltétel adott is ehhez, írta a Makronóm korábban arról, hogy Oroszország a háború előtt szigorú költségvetési politikát folytatott, így ezt most elvileg nagy gazdaságélénkítésbe is fordíthatja. A friss monetáris lazítás már azt is jelezheti, hogy Oroszország tényleg túl van az átmeneti pánikon és elkezdődhet a gazdaságélénkítő politika.
A tőkekorlátozás és a rendkívül pozitív külkereskedelmi mérleg miatt a rubel valószínűleg nem kerül újabb eladási nyomás alá. A Bloomberg is arra számít, hogy az orosz külkereskedelmi mérleg az idei év során minden eddiginél nagyobb, 320 milliárd dolláros többletet ér el. Mindenesetre az Orosz Föderáció az idei szövetségi költségvetését a 73 rubel/dollár árfolyam figyelembevételével állította össze, ezért nem lehet arra számítani, hogy a rubel ez alá fog erősödik.
A fő kockázatot azonban az orosz olaj- és gázértékesítésre vonatkozó esetleges szankciók jelentik. Ha Európa is ugyanazt a lépést tenné, mint az Egyesült Államok, akkor a rubel újabb drámai eladási hullámmal szembesülne. Az európai gazdaság kitettségét tekintve azonban ez valószínűtlen lépés.