Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A tárca kész arra, hogy gazdaságpolitikai lépésekkel a magyar gazdaság eredményeit megvédje, az Európai Unióban elért növekedési előnyét megtartsa, mondta Varga Mihály pénzügyminiszter kedden a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gazdasági évnyitó 2020 rendezvényén Budapesten. Az InfoRádió kedd esti műsorában a pénzügyminiszter már úgy fogalmazott, hogy egyelőre nagyon bizonytalan becslések vannak arra vonatkozóan, hogy a koronavírus gazdasági hatása milyen lesz, de abban egyetértés van, hogy nem várható a helyzet javulása és akár egy recesszió is elképzelhető Magyarországon.
A gazdasági hatás erősebb, mint a humán
Az MKIK eseményén a pénzügyminiszter a legfontosabb teendők közé sorolta a gazdaságpolitikai mozgástér további kiszélesítését, a versenyképességi intézkedések folytatását, gyorsítását, a hatéves adó- és bérmegállapodás betartását, a stabilitás megőrzését, a beruházások vonzását.
Kitért arra, hogy a koronavírus-járványnak globálisan hosszabb távon erősebbek lehetnek a gazdasági következményei, mint a humán hatásai. Hozzátette, hogy a járvány gazdasági átrendező hatása az alacsony nyersanyagáron keresztül részben előnyös lehet a magyar gazdaságnak, de azt nem lehet tudni, mi lesz a veszteségoldalon.
Varga Mihály közölte: arra is felkészültek, hogy szükség esetén beavatkozással segítsék a gazdaság szereplőit.
Azt szeretnénk, hogy az idén is a fogyasztás, a bérkiáramlás, a tőkebeáramlás húzza a gazdaságot, fogalmazott a pénzügyminiszter.
Varga Mihály rámutatott arra, hogy az elmúlt évek gazdasági teljesítményei támaszt jelentenek a magyar gazdaságnak a kedvezőtlen külső hatásokkal szemben, többek között ilyen a 2016 óta megvalósuló legmagasabb növekedési ütem a régióban, a külső adósságot csökkentő politika eredménye, a stabil államháztartás-politika megvalósítása, a jelentős működőtőke beáramlása.
A pénzügyminiszter kiemelte, hogy a világgazdaságban folyamatos átrendeződés zajlik az Egyesült Államok, Kína és az Európai Unió között, ebben az európai közösség bizonyos területeken egyre inkább lemarad, például az autóiparban, az okostelefonok területén.
A koronavírus gazdasági hatásával kapcsolatban elmondta, hogy első körben a turizmusra, a légitársaságokra, a vendéglátásra, kereskedelemre hatott érzékenyen, a tőzsdén az árfolyamok csökkennek, az olajár mérséklődik, de a pontos hatást még mindig nem lehet felmérni.
A recesszió sem elképzelhetetlen
Az InfoRádió kedd esti műsorában a pénzügyminiszter már úgy fogalmazott, hogy egyelőre nagyon bizonytalan becslések vannak arra vonatkozóan, hogy a koronavírus gazdasági hatása milyen lesz, de abban egyetértés van, hogy nem várható a helyzet javulása. Elhúzódó válság esetén, azaz amennyiben a legrosszabb forgatókönyv valósul meg, idén akár kismértékben vissza is eshet a magyar gazdaság.
Ha holnap minden visszaállna a rendes kerékvásásba, és a világgazdaság növekedése 3,3 százalékon alakulna idén, akkor lenne esélye Magyarországban a 3,5-4 százalékos GDP-növekedésre. De ez csak akkor valósulhatna meg, ha a vírus holnap eltűnne. Ez a forgatókönyv nyilván nem létezik, ennél sajnos csak rosszabbakkal lehet számolni – hangsúlyozta.
Március elején hazai makroelemzők egyébként még nem látták indokoltnak, hogy rontsák a növekedési előrejelzéseiket, erről is szó esik a Mandiner – a koronavírus gazdasági hatásairól szóló – legújabb podcastjében.
(MTI, Portfolio, InfoRádió)