Donald Trump adópolitikai tévedése

2018. január 28. 22:04

Olyan piaci rendszerünk van, amely már nem szolgálja a reálgazdaságot.

2018. január 28. 22:04
Rana Foroohar

„Az eszközeinket olyan helyekre vinni ahol alacsonyabbak az adók, egy dolog. A valós gazdasági növekedés létrehozása egy másik. Az üzleti vezetők olykor összetévesztik a kettőt. Talán némelyek azt hiszik, hogy az egyik a másikat eredményezi. De ha megvizsgáljuk a gazdasági helyzetet, akkor nem úgy látszik, mintha nem lenne elég pénz a gazdaságban. Az üzleti megállapodások, az eszközök értékei és a vállalati adósságok is rekordmagasságban állnak. A pénz ott van. A munkahelyek nincsenek.

Azt mondanám, hogy ez a fogyasztói kereslet hiánya miatt van így. (...) 

Egy gazdaságban, ahol a fogyasztói költekezés felel a GDP hetven százalékáért, elég nagy probléma, ha a kereslet elmarad a szükséges szinttől. Az átlagos amerikaiaknak a kilencvenes évek eleje óta nem volt béremelése a reálértéket nézve.

A vállalatvezetők azt mondják majd, hogy csökkentsük az adókat és hozzuk vissza olcsón a külföldön lévő 2,6 trillió dolláros pénzállományt, így majd munkahelyeket és keresletet hozunk létre. Bárcsak képes lennék ezt elhinni. De ahhoz figyelmen kívül kellene hagyni a történelmi bizonyítékokat, amelyek szerint a pénz hazahozatala a részvényeseknek, nem pedig a dolgozóknak kedvez.

Természetesen csökkenthetjük az adókat. De ez nem változtat a tényen, hogy egy olyan piaci rendszerünk van, amely már nem szolgálja a reálgazdaságot. Azon üzleti vezetőkek, akiknek számít a hosszú távú növekedés és versenyképesség, komolyan el kell gondolkodniuk, hogy miként oldjuk ezt meg, és be kell fejezniük azt az önbecsapást, hogy egy a lecsorgás elméletén alapuló adócsomag a válasz.”

 

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2018. február 08. 12:36
"Egy gazdaságban, ahol a fogyasztói költekezés felel a GDP hetven százalékáért, elég nagy probléma, ha a kereslet elmarad a szükséges szinttől. Az átlagos amerikaiaknak a kilencvenes évek eleje óta nem volt béremelése a reálértéket nézve." Az átlagos amerikainak így is csak töredékannyit kell dolgoznia egy autóért vagy egy big macért mint egy átlagos magyarnak. Na persze ez őket nem vigasztalja.
Akitlosz
2018. február 08. 12:36
"akkor nem úgy látszik, mintha nem lenne elég pénz a gazdaságban. Az üzleti megállapodások, az eszközök értékei és a vállalati adósságok is rekordmagasságban állnak. A pénz ott van." A rekordmagas vállalati adósságokból azt szűri le, hogy a pénz ott van? Normális? Ha lenne pénzük, akkor nem kellene ennyire eladósodniuk. A hitelekből működő cég fél lábbal már a csődben van.
Akitlosz
2018. február 08. 12:36
"Az eszközeinket olyan helyekre vinni ahol alacsonyabbak az adók, egy dolog." Ráadásul meglehetősen épelméjű, racionális, okos dolog.
Akitlosz
2018. február 08. 12:36
"Olyan piaci rendszerünk van, amely már nem szolgálja a reálgazdaságot." Mert mikor szolgálta? A rendszer a hatalom és az ahhoz közel illetve mögötte állók érdekeit szolgálja. Nem a reálgazdaásgnak jó a fedezetlen, a folyamatosan elértéktelendő pénz, hanem a pénz urainak azoknak, akiknek a jogukban áll a semmiből pénzt teremteniük mindneki más rovására.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!