Ez az igazi elsüllyedt költség: csaknem egyheti bért buktak a brit alkalmazottak a Brexit-sokk miatt

2017. november 20. 20:54

Londoni pénzügyi elemzők számításai szerint a brit EU-tagsági népszavazás sokkjához közvetlenül köthető fontgyengülés és az ebből eredő inflációs gyorsulás reálbér-eróziós hatása máris csaknem egyheti munkabértől fosztotta meg az átlagos brit alkalmazottat.

2017. november 20. 20:54

A brit EU-tagságról tavaly júniusban tartott népszavazáson a résztvevők szűk, 51,9 százalékos többsége a kilépésre voksolt (az okokról olvassa el friss interjúnkat). A neves londoni közgazdasági egyetem, a London School of Economics gazdaságkutató intézete – Centre for Economic Performance (CEP) – ezért most arra volt kíváncsi, hogy miként hatott a brexit az átlagos dolgozók jövedelmeire. Az intézet által hétfőn ismertetett tanulmány különböző modellszámításokkal kimutatta, hogy a tavalyi referendum váratlan piaci és reálgazdasági sokkja – főleg a font hirtelen gyengülése – a népszavazás utáni egy évben, 2017 júniusáig 1,7 százalékpontnyi halmozott inflációs gyorsulást eredményezett ahhoz az ütemhez képest, amely e sokk nélkül ugyanezen időszakban várható lett volna.

A tanulmány szerint – amelynek kutatómunkáját a The UK in a Changing Europe (Az Egyesült Királyság a változó Európában) nevű, elsősorban az Európai Unió és Nagy-Britannia kapcsolatrendszerének kutatására szakosodott londoni intézet finanszírozta – ebből az következik, hogy 2017 júniusában a brit alkalmazotti reálbérek átlagosan 1,7 százalékkal alacsonyabbak voltak annál szintnél, amelyet a Brexit-népszavazás sokkjához köthető pótlólagos infláció nélkül addig elérhettek volna.

A Centre for Economic Performance szakértőinek kalkulációja alapján ez egyenértékű azzal, mintha az átlagos brit alkalmazott éves fizetése 448 fonttal (csaknem 160 ezer forinttal) csökkent volna. A CEP számításai szerint ez majdnem egy teljes munkahét – pontosan 4,4 munkanap – átlagos bérezésének megfelelő veszteség minden egyes alkalmazott esetében. Tegyük hozzá, hogy a brit dolgozók átlagos reálbére egyébként is nagyon hosszú ideje stagnál. A tanulmány úgy véli – hacsak a brit EU-tagság megszűnésének nem lesz valamilyen mechanizmus alapján jövőbeni reálbéremelő hatása –, hogy ez a veszteség nem pótolható. A kutatóintézet közgazdászai szerint ez a hatásmechanizmus elsősorban az import drágulása révén érvényesül.

A Centre for Economic Performance számításai alapján az inflációs kosár egyes termékcsoportjain belüli importhányad minden 10 százalékpontnyi emelkedése 0,71 százalékponttal emelte az inflációs ütemet a brit EU-tagságról tartott tavaly júniusi népszavazás utáni egy évben. A teljes kosárra számolt tizenkét havi brit infláció meredeken gyorsult a referendum óta: tavaly júniusban 0,4 százalékos, idén októberben 3 százalékos éves inflációt mértek Nagy-Britanniában.

A Bank of England november elején, tíz év után először felemelte alapkamatát, 0,25 százalékponttal 0,50 százalékra növelve az irányadó rátát. A brit jegybank indoklása szerint a következő években elfogy a brit gazdaságban még meglévő csekély kapacitástöbblet is, és ennek hatására valószínűleg erősödni fog a hazai eredetű inflációs nyomás. A brit kormány által a Bank of England számára előírt éves inflációs cél 2 százalék.

(MTI nyomán)

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tom hagen
2018. január 13. 20:25
Na, ezek se mennek Gyurcsányra szavazni, mert nem tudják kifizetni a vonatot, ott a tejjel-mézzel folyó kánaánban.... Majd Feri megy azt mindenkit megment..
korty
2017. november 22. 00:04
nincs jelentősége. ha saját maga ura maradhat, miközben a kretén eu csinovnyikok egyre jobban rá fognak telepedni az eu-s országokra, akkor hamar visszanyerik ennek a sokszorosát is.
aleb19
2017. november 21. 16:59
az import elelmiszerek es ruhazat 20-30%-os emelkedese miatt az atlagkeresetu csaladoknal ez kb 2000 font/ev... igazabol a segelyesek, kepzetlenek, alacsony jovedelmuek es a nyuggerek szivnak legjobban , de pont ezek szavaztak a kilepesre ugyhogy meg is erdemlik
Apáczai
2017. november 21. 16:54
Migránsokat fognak kapni kvóta nélkül is. Ami pedig az egyheti veszteséget illeti, számos európai országban félévi bért vesztettek az Euro bevezetésekor. Nem egy hetit, hanem hat havit! Amikor felére értékelték le a nemzeti valutákat az Euro bevezetése előtt. A magyar forint valós értéke az Euro arányában már most is 150-160:1, mégis 300:1 arányra árazza az agressziv nagyok pénzpiaca. És mivel ezek a döntések nem nemzeti, hanem internáci kézben vannak, ez így is marad.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!