Írta: Kéri Gáspár
A németek nem álltak le a honeckeri múlt feldolgozásának szándékával. A 2000-es évek két nagysikerű filmje, a Good bye Lenin! és A mások élete után itt az újabb filmdráma, amit az NDK-ban 1981-ben utolsóként kivégzett Werner Teske professzor tragédiája ihletett. Az utolsó küldetés (Nahschuss) nemrég került fel az HBO kínálatába.
Nem szeretem, amikor rögtön egy félrevezető magyar címadás szétszálazásával kell kezdeni. Aktuálisan mintha egy közhelyektől hemzsegő B-kategóriás akciófilmről lenne szó, ami kiszámítható mederben tartja a férfiasan romantikus történetszálakat. A szakadék az eredeti és a magyar cím között ugyanis legalább akkora, mint az In Bruges és az Erőszakik, vagy hogy egy német példát is említsek, A lé meg a Lola versus Lola rennt címek között tátong.
A Nahschuss, a hátborzongatóan tárgyilagos eredeti címadás egy korabeli hivatalos terminológiára,
a „váratlan közeli lövésre”, vagyis arra tarkólövésre utal,
amit a Német Demokratikus Köztársaság hóhérai 1968-tól, a guillotine kivezetésétől egészen 1981. június 26-áig, Dr Werner Teske kivégzéséig másodpercre pontos dramaturgia szerint alkalmaztak politikai okokból vagy gyilkosságért halálra ítélteken azon a központi lipcsei kivégzőhelyen, melynek létezéséről csak a berlini fal leomlása után szerzett tudomást a német közvélemény. Csak érdekességként jegyezzük meg, hogy amíg a guillotine a náci időkből hagyományozódott át a keletnémet büntetés-végrehajtásra, addig a tarkólövés módszerét – némi fáziskéséssel – a szovjetektől vette át a rendszer.
A film alapjául szolgáló Teske története ezredmilliméter pontossággal illeszkedik a módszerekbe, ahogyan az NDK Állambiztonsági Minisztériuma, az állampárt pajzsaként és kardjaként működő
Stasi páratlan kreativitással és hidegrázó precizitással deformálta az egyszeri keletnépet honpolgárt,
valamint a társadalom egészét.
A Nahschuss előzetese
Az 1942-ben született Werner Teske a berlini Humboldt Egyetemen szerzett közgazdász diplomát, néhány évvel később pedig doktorátust, majd hazafias megfontolásokból és szakmai előmenetele reményében 1969-ben már a Stasi külföldi hírszerzési részlegén találta magát. Itt az évek során századosi rangig emelkedett a jellemzően nyugatnémet területen disszidensek ellen bevetett ügynök. Annak ellenére történt ez így, hogy már a hetvenes évek közepén megkérdőjelezte a rendszer létjogosultságát, s próbált az esélytelenek naivitásával menekülni az apparátus szorításából. Végzetét ha nem is közvetlenül, de egy Nyugatra dezertált kollégája okozta. A fiaskó ugyanis teljes revíziót követelt Teske részlegén, s magánál a professzornál is olyan szabálytalanságokra bukkantak, ami felettesei szemében azonnali hatállyal indokolta letartóztatását.