Nem kell Orbán segítsége, megbeszélem én Trumppal – ezt kommunikálta Zelenszkij, majd koppant

2025. február 20. 10:19

Alaposan felsült az ukrán elnök: a békemisszió idején még visszautasította a magyar miniszterelnök segítő kezét, és később is hangoztatta, hogy nem kér a közvetítéséből; most látszik, mi lett mindebből.

2025. február 20. 10:19

Ismert: a szaúd-arábiai amerikai-orosz csúcs után gyors ütemben kezdte meg Donald Trump a kihátrálást Volodimir Zelenszkij Ukrajnája mögül. Az ukrán elnök „orosz dezinformációs buborék” áldozatának nevezte amerikai kollégáját.

Ezt is ajánljuk a témában

Trump viszont kertelés nélkül közölte vele: egy közepesen sikeres komikusnak tartja, aki a kapott pénzek felével el sem tud számolni, s el se kellett volna kezdenie a háborút, amelyről ő is tehet.

Mindezek után különösen pikáns visszagondolni azokra az időkre, amikor Orbán Viktor miniszterelnök több alkalommal felajánlotta közbejárását a béketárgyalásokhoz akár a két békemisszió során, akár azoktól függetlenül, de a legélesebb kritikát az érintett felek közül mindig Zelenszkijtől kapta.

Ezt is ajánljuk a témában

Még a legutóbbi időkben is. 2024. december 17-én például a Helyi és Regionális Önkormányzatok Összukrajnai Kongresszusának ülésén ilyeneket mondott: 

„Ukrajnának nincs szüksége az ő közbenjárására az Egyesült Államokkal való kapcsolataiban”, ráadásul szerinte nincs semmilyen hatása Vlagyimir Putyinra, ellenben Ukrajna „erős ország, ezt a harctéren mutattuk meg, végig Putyin agressziója alatt. Van másnak ilyesfajta tapasztalata Európában? Senkinek. Van Orbánnak ilyen hadserege? Nincs. Hogyan fog nyomást gyakorolni Putyinra? Egy viccel, egy mosollyal? Tartsa meg magának”. Továbbá: „Az Orbán-féle ’valahogy, valami’ nem fog menni. Nem fogom engedni sem őt, sem a hozzá hasonlókat, hogy kezeljék ezt.”

Valóban nem engedte, s a folytatás ismert: Trump ultimátumot adott neki az ukrajnai nyersanyagkészletek kapcsán, amit próbált félig elhárítani; majd jött Rijád és az összeomlás.

Ezt is ajánljuk a témában

Mindemellett pikáns visszaidézni Zelenszkij korábbi támadásait a magyar kormányfő békekötési javaslataira – lássuk is ezeket!

„Orbán nem közvetíthet!”

A békemisszió megindítását követően, tavaly július 8-án Donald Tusk lengyel kormányfővel állt ki közös sajtótájékoztatóra Zelenszkij, aki közölte

„Azt üzenem Orbán Viktornak, hogy nincs joga bármit is tenni Ukrajna, vagy Európa nevében anélkül, hogy konzultálna az érintettekkel”;

arra a kérdésre pedig, hogy Orbán közvetíthet-e Oroszország és Ukrajna között, határozott nemmel válaszolt, kijelentve, hogy kizárólag erős szövetségesek lehetnek közvetítők. Azt is kiemelte, Orbánnak „nincs képessége” közvetítőnek lenni. „Vagy van egy erős hadsereged, amitől Putyin fél, ami erősebb, mint az orosz hadsereg. Sok ilyen ország van? Nem. Az USA ilyen, Kína is és az EU is. Nem csak egy ország, hanem az egész EU. Ez lehet egy közvetítő misszió.”

S ugyanezt mondta el pár nappal később a Jens Soltenberg NATO-exfőtitkárral közös eseményen: „Nem minden vezető tud tárgyalni. Ehhez erő kell”.

Külön izgalmas kiemelni az EU emlegetését: azét az Európai Unióét, amely meghívást sem kapott a békéről ténylegesen tárgyalók asztalához.

Ezt is ajánljuk a témában

Pár nappal később, július 18-án már konkrétan a magyar miniszterelnök elszigetelését sürgette az Európai Politikai Közösség egyesült királyságbeli csúcstalálkozóján, mondván: „az EU-nak és a NATO-nak minden ügyben nélküle kell megoldást találnia”.

Éles támadások

Negyed esztendővel később, november 7-én az Európai Politikai Közösség budapesti csúcstalálkozóján is sajtótájékoztatót tartott Zelenszkij, vagyis saját városában vágta Orbán arcába a kritikáit: szerinte a gyors tűzszünetre vonatkozó javaslatok „veszélyesek” és „felelőtlenek”.

„Ki vagy te? A te gyermekeid halnak meg? Őket ölik meg? A te otthonodat pusztítják el? Miről beszélünk?” – kelt ki magából.

Majd azt hangoztatta: „a tűzszünet akkor valósul meg, amikor az áldozat tudja, hogy biztonsági garanciákat kap”, és

azt is felrótta a miniszterelnöknek, hogy „egy olyan vezető javasol most tűzszünetet, aki ellenzi Ukrajna NATO-tagságát”,

amit nonszensznek nevezett.

Bírálta Orbán Putyinnal folytatott telefonbeszélgetését is, mondván, nem lehet beszélgetést folytatni a háborúról Ukrajna nélkül; majd az Európai Unió Állam- és Kormányfőinek brüsszeli tanácskozását követően arról beszélt újságírók előtt, hogy

„Orbán nincs felhatalmazva arra, hogy tárgyalásokat folytasson, és Putyinnal való kapcsolata is egy kicsit túl szoros”.

„Semmi nem oldható meg Ukrajna részvétele nélkül” – közölte.

Dicstelen végjáték

Mindemellett felcsillanhatott sokaknak a szeme, amikor – a közvélemény-kutatási adatok és trendek ismeretében – Zelenszkij meglátogatta Trumpot New York-ban szeptember végén. A később újraválasztott elnöknek „Győzelmi Terv” néven mutatta be elképzeléseit, újracsomagolva a demokratákkal egyetértésben hirdetett elképzelést arról, hogy

a háború akkor érhet véget, ha Putyint sikerült megverni.

Megválasztása napján pedig már próbált Trump hiúságára hatni, mondván, „a békéhez erő kell” kiindulópontja nagyon is imponál neki; és közölte, folyamatosak az egyeztetések a megválasztott elnökkel, most is telefonált vele „az orosz agresszió megállításának lehetőségeiről.” Ehhez az eszközhöz még jópárszor igyekezett nyúlni, egyre kétségbeesettebben.

Nem szűnt meg dicsérni az „erős és megingathatatlan amerikai vezetést”,

és hangsúlyozta az igazságos béke fontosságát, csak hogy látszólag közelítsen Trump békepárti terveihez; emellett Trumpot többször nevezte „erős embernek”, aki biztosan befolyásolni fogja majd Putyint.

Decemberben már érezhető volt, hogy sejti, nem Amerika lesz az elsődleges támogatója a továbbiakban Ukrajnának, így 19-én az Európai Tanács Állam- és Kormányfőinek brüsszeli ülésén már arra biztatta az európai vezetőket, „rajtunk múlik, hogy Európa támogatja-e egy erős, egységes hanggal” azt, ahogyan Trump rendezni fogja a háború végét.

Januárban, Trump beiktatása környékén elkezdte erősebben pedzegetni a biztonsági garanciák kérdését, még mindig méltatva az amerikai hozzáállást a tűzszünethez; s még februárban is fogcsikorgatva ragaszkodott hozzá, hogy „Amerika ereje elegendő Oroszország és Putyin békére kényszerítésére, velünk és minden partnerünkkel együtt”, s persze Amerikával együtt Ukrajna fogja majd meghatározni a lépéseket az orosz agresszióval szemben.

Majd jöttek a baljós árnyak: február 15-én, a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián Zelenszkij arra figyelmeztetett: nem evidens Európa részvétele a tárgyalóasztalnál. Trump pedig „egyszer sem említette, hogy Amerikának szüksége van Európára a tárgyalóasztalnál. 

Mint látjuk, egyik esetben sem lett igaza.

A folytatás pedig ismert.

Nyitókép: Orbán Viktor Facebook-oldala

Összesen 186 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kisemgy
2025. február 20. 19:45
Itt az ideje visszamenni zongorázni
2025. február 20. 17:43 Szerkesztve
Orbán nem? A kócos boriszt bezzeg nem hajtottad el a picsába. Neki köszönheted a jelenlegi helyzetet.
polárüveg
2025. február 20. 16:47
Tisztelt Anomander! Trump nem becsicskult, hanem pragmatikus realista szerintem. Mások az érdekei, mint az előző vezetésnek, akik a háborút kiprovokálták. És Trump érdekei bizonyos dolgokban azonosak a Putyin által képviselt Oroszországgal, - más dolgokban pedig jobb, ha megegyeznek, vagy felosztanak, mint akár a nagy cégek a piacon. Putyin államférfi szintre nőtt, Trump közel jár e szinthez, tehát a két államférfi tud együttműködni kölcsönös előnyök vagy kölcsönösen elismert érdekek mentén. Mert jobb egy együttműködő versenytárs, mint egy állandóan betartó ellenség. Márpedig Oroszország nyersanyagszállító és termékvásárló partnerként akár életmentő lehet az USÁ-nak, de a Trump kormány helyzetjavító törekvéséhez biztos. Most, hogy az előző vezetésnek nem sikerült befolyás alá vonni Oroszországot, és megszerezni a nyersanyagait. Így jöhet létre bizonyos "nagyhatalmi kartell", amelyhez majd csatlakozhat Kína szintén hasonló alapon. De ez csak egy vélemény, semmi több. Tisztelettel!
Anomander
2025. február 20. 16:12
Nem gondoltam volna, hogy Trump becsicskul Putyinnak, de megtette.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!