Újabb lövöldözés történt Brüsszelben, a szerdán is érintett pályaudvar közelében
„A kábítószer-kereskedelem brüsszeli terjedésével szemben határozottan fel kell lépni” – fogalmazott Julien Moinoil az eset kapcsán.
Bandaháború, éjszakai üldözések, kalasnyikovok – kifakadt a Politico, hogy a belga főváros vezetése nem tud mit kezdeni a bűnözéssel.
A Drót című amerikai bűnügyi sorozathoz hasonlította az egyik törvényhozó a brüsszeli állapotokat – írta meg a belga fővárosban tomboló erőszakot bemutató cikkében a Politico.
Az eszkaláció ugyanis drámai: a drogkereskedelem miatt kirobbant bandaháborúk, amelyekben AK-47-esekkel lövöldöztek zsúfolt helyeken, új szintet jelentenek a város bűnügyi életében.
Emlékezetes, két álarcos férfi a város nyugati részén fekvő Clemenceau metróállomás előtt szerda kora reggel lövöldözött az említett típusú gékarabélyokkal, majd csütörtökön kora reggel a Saint-Josse régióban, az Európai Negyed közelében egy újabb lövöldözés történt, s még egy harmadik is az első helyszínen.
Ezt is ajánljuk a témában
„A kábítószer-kereskedelem brüsszeli terjedésével szemben határozottan fel kell lépni” – fogalmazott Julien Moinoil az eset kapcsán.
A brüsszeli ügyészség csütörtökön közölte, hogy az elkövetőknek mindhárom esetben sikerült megszökniük; az első Clemenceau-i lövöldözés után sikertelenül hajszolták órákon keresztül a város metróalagútjaiban az elkövetőket – végül csütörtökön sikerült az egyik gyanúsítottat elfogni.
A lövöldözésnek halottai nem, de sebesültjei voltak, három is – nem véletlen, hogy Philippe Close brüsszeli polgármester csütörtök délutánra sürgős értekezletet hívott össze az egyes városrészek polgármestereivel, hogy egyeztessenek az ügyészséggel.
Brüsszel Saint-Gilles városrészének polgármestere a Politicónak azt mondta, vészhelyzet van, de igazából már két éve ez van.
Antwerpen kikötőin keresztül ugyanis ömlik a drog, főként kokain, de más szerek is a fővárosba.
Julien Moinil brüsszeli államügyész a belga rádióban csütörtök reggel a napokbeli támadásokat kábítószer-csempészettel hozta összefüggésbe, a lövöldözések szerinte bizonyos területek feletti uralom megszerzése céljából történtek.
Az új belga kormány koalíciós megállapodásának része a kábítószerekkel szembeni zéró tolerancia, és a rendőrség központosítása is a bűnözés elleni hatékonyabb fellépés jegyében. Igaz, kormányt alakítani sem volt könnyű, regionális szinten pedig tavaly június óta nem sikerült megállapodni, ami mind-mind kedvezett a bűnözőknek.
A helyiek pedig egyre közelebb érzik otthonaikhoz a bandákat és a bandaközi leszámolásokat. Az erőszak elharapózása miatt 40 lakóközösség írt nyílt levelet csütörtökön a hatóságoknak, azonnali és konkrét intézkedéseket követelve „a rend és a tisztesség helyreállítására Brüsszelben”.
„A biztonság hiánya a Brüsszelben élők egyik fő gondja” – mondta Spinette, Saint-Gilles polgármestere, aki szerint bizonyos maffiózók sok pénzt keresnek a szegénységben élő emberek kihasználásával, a bűnök forrása pedig szerinte is Antwerpen kikötővárosa, ezért szerinte együtt kellene működni a tengerparti város bűnüldöző szerveivel és önkormányzatával. Szerinte a metró- és vasútállomások biztonsága „botrányos” a bandák háborúja miatt.
Belgium új belügyminisztere a rendőrségi adminisztráció csökkentésében látja a megoldást a helyzetre, hogy az egyenruhások végre a város biztonságára összpontosíthassanak, és megszüntethessék a kábítószer beáramlását. Ugyanis mindezzel nem csak a helyiek biztonságérzete forog kockán: hanem Brüsszel nemzetközi vonzereje mind turisztikai célpontként, mind gazdasági csomópontként.
***
Nyitókép: X