Trump csodafegyvere: így működnek az elnöki rendeletek

2025. január 20. 17:17

Nagy dobásra készülhet az Egyesült Államok új elnöke.

2025. január 20. 17:17

Az úgynevezett elnöki rendeletetek (hivatalos nevén: executive order, tehát végrehajtási rendelet) kulcsfontosságú eszközt jelentenek minden olyan amerikai elnök számára, aki nyomot akar hagyni a kormányzati politikán, és úgy tűnik, hogy Donald Trump nem fog időt vesztegetni a Fehér Házba való visszatérése után.

Hétfőn várhatóan több mint 200 végrehajtási intézkedést ír alá. Ezek között lesznek végrehajtási rendeletek, amelyek jogilag kötelező erejűek, és más elnöki utasítások, például proklamációk, amelyek általában nem rendelkeznek jogilag kötő erővel.

Összehasonlításképpen előző hivatali ideje alatt Trump összesen 220 végrehajtási rendeletet írt alá. 

Egyszerűen fogalmazva a végrehajtási rendelet az elnök által a szövetségi kormány számára kiadott írásbeli utasítás, amelyhez nem szükséges a kongresszus jóváhagyása. A rendeletek témái igen sokrétűek lehetnek: terjedhetnek olyan nagy hatású ügyektől, mint például Trump hozzájárulása két olajvezeték építéséhez 2017-ben, egészen olyan hétköznapi ügyekig, mint például Barack Obama utasítása a kormányhivatalok 2015. karácsonyi munkarendjének meghatározásáról.

Az Egyesült Államok alkotmánya nem tartalmaz olyan rendelkezést, amely kifejezetten megengedi a végrehajtási rendeletek alkalmazását. Azonban az amerikai alkotmány II. cikke kimondja: 

A végrehajtó hatalom az Amerikai Egyesült Államok elnökét illeti meg.”

A hatályos jogértelmezés szerint ebbe beleértendő az is, hogy az elnök végrehajtási rendeleteket adhat ki. 

A történelem során több hírhedt rendelet is született: Franklin D. Roosevelt 6102. számú végrehajtási rendelete, „megtiltotta az aranyérmék, aranyrudak és aranytanúsítványok felhalmozását az Egyesült Államok kontinentális területén”, valamint a 9066. számú végrehajtási rendelete, amely alapján mintegy 120 ezer japán–amerikai személyt zártak koncentrációs táborokba.

A végrehajtási rendeletek leginkább azért ellentmondásosak, mert megkerülik a Kongresszus jóváhagyását, és lehetővé teszik az elnök számára, hogy saját hatáskörben cselekedjen. 

Egy végrehajtási rendeletnek az alkotmány és a törvény keretein belül kell működnie, és elméletileg minden egyes rendeletet „a Jogi Tanácsadó Hivatalnak felül kell vizsgálnia a forma és a jogszerűség szempontjából”. Ha úgy ítélik meg, hogy egy rendelet túllépi az elfogadható határokat, jogi felülvizsgálat tárgyát képezheti, amely során a Legfelsőbb Bíróság bírálhatja felül a rendeletet.

A kongresszus szintén hozhat olyan törvényt, amellyel megpróbálhat felülbírálni egy adott elnöki rendelet, azonban az elnöknek vétójoga van a törvény felett.

Franklin D. Roosevelt adta ki a legtöbb rendeletet – 3721-et – 12 éves hivatali ideje alatt. Ahogy fentebb említettük Trump az első ciklusában 220 végrehajtási rendeletet írt alá. Joe Biden 160 végrehajtási rendeletet adott ki, Barack Obama és George W. Bush pedig, akik mindketten két egymást követő ciklusban szolgáltak, 277, illetve 291 rendeletet adtak ki.

Az utóbbi időben az elnökök egyre gyakrabban használták végrehajtási rendeleteiket arra, hogy visszacsinálják elődjük munkáját. 2017-ben Trump az Obamacare-t célzó végrehajtási rendelettel kezdte. Biden visszavonta a Trump-kormányzat sürgősségi nyilatkozatát, amely segített finanszírozni a mexikói határ menti fal építését, és megszüntette az egyes muszlim vallású országokra vonatkozó beutazási tilalmat is. Emellett visszavezette az Egyesült Államokat a párizsi klímamegállapodásba is. 

Ezt is ajánljuk a témában

Nagy dobásra készülhet Trump

Trump megfogadta, hogy beiktatását követően pillanatokon belül egy sor végrehajtási rendeletet ír alá a legfontosabb kérdésekben, és úgy tűnik, hogy tervez is valami különleges dolgot a Capital One Arenában. Itt gyűlik össze a tömeg a régi-új elnök beiktatás utáni ünnepségére, ahol a hírek szerint az első végrehajtási rendeleteket támogatói előtt fogja aláírni. Az interneten terjedő fényképek szerint az arénában egy elnöki aláíróasztalt helyeztek el...

Nyitókép: Brendan Smialowski / AFP

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nempolitizalok-0
2025. január 20. 19:47
Trump csodafegyvere: Volt libsi, nincs libsi. Remélem, az EU-ban is beveti, iszonyú itt már a penetráns libsibűz.
llnnhegyi
2025. január 20. 18:04 Szerkesztve
TRUMP elnok! Zúg a taps, dörögnek az ágyúk! Glori, Glori Alleluja!
Akitlosz
2025. január 20. 17:37
Az elnöki azaz a kormányzati rendeletekkel - amennyiben megfelelnek a hatályos törvényeknek - semmi probléma nincsen. Ezt hívják kormányzásnak. Ez nem a kongresszus megkerülése. Nem kell minden apróságról törvényt hozni. Rendeletek nélkül hogyan kormányoz egy kormány? Törvényt hozat az országgyűléssel mindenre? Minek? A jogszabályok között rangsor van, az alacsonyabb rendű jogszabály nem mondhat ellent magasabb rendűnek. Azaz kormányrendelet nem lehet ellentétes törvénnyel. Ebből kifolyólag a rendeletek nem veszélyeztetik a parlament hatalmát.
neszteklipschik
2025. január 20. 17:35 Szerkesztve
"Megszűnt a demokrácia", lippsik! Sivalkodjatok!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!