Nyitókép: Frank Füredi (MTI/Soós Lajos)
A The Ferret írása a Mathias Corvinus Collegium brüsszeli központját (MCC Brüsszel) és kétéves tevékenységét állítja fókuszba. Mint írják, az MCC törekvései kezdetben egyértelműek voltak: az európai konzervatívokat és progresszíveket egyre inkább megosztó témák (migráció, családi értékek, mezőgazdaság, nettó zéró kibocsátás) célkeresztbe állítása.
A cikk szerint a Frank Füredi vezette brüsszeli intézmény kimondott célja a „kultúrharc” megnyerése, amely „a hétköznapi európai értékek és törekvések ellen folyik”, valamint a szuverenitás és az „erős határok” támogatása.
„Az MCC Brüsszel az elmúlt két esztendőben számos jelentést készített, valamint rendezvényt szervezett annak érdekében, hogy nyilvánosan bírálhassa az „LMBT-lobbi európai hatalomátvételét”, felhívja a figyelmet a szólásszabadság elleni támadásokra a kontinensen. Ezeken a rendezvényeken sok brit akadémikus és szimpatizáns részt vett, köztük olyanok is, akik politikai reformokat követelnek Skóciában, illetve a skót egyetemeken szeretnének változást” – írják.
Ezért – véli az elemző – újabban aggályok merültek fel az MCC Brüsszel skót diskurzusra gyakorolt befolyása miatt. Annál is inkább, mert az az általános vélemény, miszerint Skócia liberális politikát és retorikát folytat a migrációtól a transzneműek jogaiig terjedő összes fontos kérdésben, „az elmúlt években a konzervatív és populista mozgalmak kritikájának kereszttüzébe állította az országot”.
Az MCC Brüsszel ugyanakkor kiáll a függetlensége mellett, és nem tartja magát „senki szócsövének”.
„Munkájának nagy része azonban összhangban van a magukat illiberális demokratának nevezett Orbán és pártja, a Fidesz politikájával, amely Európa ébredésellenes konzervatív hangjaként tünteti fel magát, és keményen fellép a kisebbségi csoportokat – a menedékkérőktől az LMBT-közösségig – érintő politikai ügyekben” – fogalmaz a The Ferret szerzője.
Ezután az MCC brüsszeli központjának finanszírozásáról esik szó, valamint arról a magyar kormányt érintő vádról, miszerint az „félretájékoztat a kultúrharcot érintő témákban”.
Bár – állítja az írás – az MCC Brüsszelt közvetlenül nem vádolja senki hasonló „félretájékoztatás” terjesztésével, a szervezet kritikusai mégis azt hangoztatják, hogy az MCC-hálózat Orbán Viktor eszméinek terjesztését segíti azért, hogy „legitimálja és megszilárdítsa a kemény jobboldali gondolkodást”.
Az MCC és támogatói azonban kitartanak amellett, hogy ez a szabad véleménynyilvánítás és a tudományos diskurzus nélkülözhetetlen platformja, egészséges ellensúlyt képezve az EU és az Egyesült Királyság cancel culture-re épülő felfogásával szemben.
Ennek megfelelően az MCC Brüsszel olyan témákkal is foglalkozik, mint a migráció – egy jelentésükben a növekvő bűnözéssel párhuzamba állították mindezt – és az Európai Bizottsággal, valamint „a nemzetek érdekeit nemzetekfelettiségre cserélő” Ursula von der Leyennel szembeni kritikák. Más jelentések a mezőgazdasággal foglalkoztak, olyan partvonalra küldött szervezeteket is bemutatva, mint a brit No Farmers, No Food,
Az MCC Brüsszel Skóciához kötődő személyiségei közül szintén bemutat az írás néhányat, így mások mellett Ashley Frawley-t és Carlton Bricket, utóbbinak külön megemlítve a Hogyan vette át az LMBT-lobbi a hatalmat az EU felett? című tanulmányát.
Carlton Brick, aki a University of the West of Scotland szociológiatanáraként kritikusan nyilatkozott a skót kormány az irányú útmutatásairól, hogy a fiatalok a családdal való konzultáció nélkül megváltoztathassák a nemi identitásukat az iskolában, a The Ferretnek elmondta,
MCC-s munkája egyensúlyt kínál „az úgynevezett nemekért kiálló csoportok képmutatásával szemben”, amelyek szerinte világszerte a szólásszabadságot fenyegetik.
„Az olyan szervezetek, mint az MCC Brüsszel, nagyon is szükséges védőbástyát jelentenek az EU-n belüli és kívüli akadémiai intézményeket elárasztó cancel culture-rel szemben, ezért támogatom a szervezet nyílt és ideológiamentes, tényeken alapuló kutatás iránti elkötelezettségét” – tette hozzá.
A portál azt is állítja, hogy az MCC Brüsszel, illetve Frank Füredi személyesen a Skót Oktatási Unió (SUE) mögött álló számos akadémikusra is hatással volt, köztük például az Abertay Egyetem oktatójára, Stuart Waitonra, a Brexit Párt korábbi európai parlamenti képviselőjelöltjére. A SUE-t olyan akadémikusok és szülők egy csoportja hozta létre 2023-ban, akik úgy vélik, a skót fiatalok káros üzeneteket kapnak „a kritikai fajelméletről” és „a transzneműek indoktrinálásáról”.