A „rossz turisták” ellen lázadnak világszerte
Akik olcsó sört isznak a tengerparton, és otthagyják az üres üvegeket a homokba szúrt csikkekkel együtt – különösen a britekre vannak kiakadva a turistaparadicsomok.
Róma, Athén és Barcelona fuldoklik a turizmustól.
Nyitókép: Barcelona/Marc Asensio / NurPhoto / NurPhoto via AFP
A népszerű turista célpontok lakói szerint a túlzott turizmus felhajtja a lakásárakat, felgyorsítja a dzsentrifikációt és fogyassza a már amúgy is szűkös vízkészleteket. Az olyan aszály sújtotta városokban mint Barcelona, a turisták jóval több vizet fogyasztanak, mint az átlagos lakosok. Szicíliában számos város a vízhiány miatt már elküldi a turistákat – írja a Politico.
A kormányok a maguk részéről kevésbé hajlanak tartós intézkedések bevezetésére. Számos uniós ország, különösen a dél-európai országok számára a turizmus a gazdaság egyik legfontosabb pillére: Horvátország esetében 11,3 százalék, Portugália, Görögország, Spanyolország és Olaszország esetében pedig 6-8 százalék közötti.
Miután a világjárvány két évre szinte teljesen leállította a turizmust, az utazni vágyó emberek úgynevezett „bosszúturizmusba” kezdtek – bepótolták az elmaradt utazásokat.
Részben a turizmusnak köszönhetően Spanyolország, Portugália és Görögország gazdasági növekedése 2023-ban az EU többi országát felülmúlta. Míg az egész blokkban 0,5 százalékkal nőtt a GDP, Portugália, Görögország és Spanyolország gazdasága 2 százalékkal nőtt.
Július vége felé mintegy 20 000 turizmusellenes aktivista gyűlt össze Palma de Mallorcán, követelve a Baleár-szigeteknek – amelynek három fő szigete Mallorca, Menorca és Ibiza – ártó turisztikai modell megváltoztatását. A szigetekre érkező turisták száma 2023-ban 14,4 millióra emelkedett – ez túlságosan nagy szám a 1,2 millió lakosú szigetcsoport számára.
Barcelonában egy tüntetésen aktivisták vízipisztollyal spriccelték le a külföldi látogatókat.
A városok változó bírságokkal, díjakkal és tilalmakkal harcolnak a túlzott turizmus ellen – változó sikerrel.
Néhányan kisebb szabályokat vezettek be a turisták elriasztására: tilos szelfizni az olaszországi Portofino város területén, tilos a spanyol lépcsőkön ülni Rómában, tilos a nagy sétahajókkal közlekedni a horvátországi Dubrovnikban vagy a görögországi Szantorinin, és tilos papucsot hordani a Cinque Terrében.
Néhányan nagyobb lépéseket tesznek. A barcelonai polgármester júniusban bejelentette, hogy a város 2028-ig véget vet a turisták számára történő rövid távú lakáskiadásnak, hogy elkerülje a lakhatási válságot. Az elmúlt évtizedben a Kanári-szigetek, valamint Berlin és Lisszabon is hasonló intézkedéseket hoztak.
Ezt is ajánljuk a témában
Akik olcsó sört isznak a tengerparton, és otthagyják az üres üvegeket a homokba szúrt csikkekkel együtt – különösen a britekre vannak kiakadva a turistaparadicsomok.