Nyitókép: ARDA KUCUKKAYA / ANADOLU / ANADOLU VIA AFP
„Közhelyes látni a párhuzamokat a világháború első napjai és a mai euroatlanti közhangulat között: éljen a háború, kezdjünk kereskedelmi blokádba, csak egy maradhat! Az elején mindenki lelkes, mindig kell pár év és pár millió halott a kijózanodáshoz. De Magyarország esetében egy másik párhuzam is adott, méghozzá a világháború lezárása. Jól megbüntettek minket mások bűnei miatt, és hiába volt nekünk igazunk, a kutyát nem érdekelte. A túlélésünk legelemibb feltételeit sem voltak hajlandóak elismerni, a totális pusztulást írták elő számunkra. Az országot nem pusztán megcsonkították, hanem teljes gazdasági, társadalmi és infrastrukturális összeomlást idéztek elő. Hogy nem így alakult, nem teljesítettük be az előirányzott végzetet, az isteni kegy volt.
Az Európai Unió vezetésének privát verőlegénye, Ukrajna minden írott és íratlan szabályt, társulási megállapodást megszegve nekiállt tekergetni a kőolajvezeték csapját azzal a bevallott céllal, hogy Magyarországot tönkretegyék, káoszt, energiahiányt, gazdasági összeomlást idézzenek elő, és ez egyöntetű érdektelenséget váltott ki a világban. Ha elfogadjuk azt a magyarázatot, hogy mindez Ukrajna saját, különbejáratú ötlete volt, nem pedig Washington és Brüsszel kérését teljesítették, akkor is rémisztőek a reakciók. Illetve a reakciók elmaradása.
»Beszéltem Szijjártó Péter miniszterrel, hogy még többet megtudjak Magyarország energiabiztonságáról. Ukrajna megerősítette, hogy a folyamatban lévő olajtranzit Magyarországra és Szlovákiába nem érintett a szankciók által, mert nem a Lukoil a tulajdonosa az olajnak. Ettől függetlenül fontos csökkenteni az energiafüggőséget Oroszországtól« – írta ki közösségi oldalára Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság gazdasági és kereskedelmi biztosa. Az Európai Bizottság tehát közölte, hogy megvizsgálta az ügyet, és megállapította, hogy a magyar olajellátás nincs veszélyben. Teljesen mindegy, hogy mi a valóság, teljesen mindegy, hogy ennek milyen következményei vannak, nem foglalkoznak vele. Az ukránok meg büszkén hangoztatják, hogy az EU vezetése melléjük állt a vitában, Szlovákia és Magyarország legelemibb érdekével, a biztonságos energiaellátással szemben őket támogatja.