Biden visszalép, nem indul novemberben Trump ellen
A koronavírussal is küzdő elnök hallgatott saját párttársaira, és nem vállalja a november 5-i második összecsapást Trumppal, hanem maga helyett Kamala Harrist javasolja ellenfélnek.
Egykor a legbaloldalibb szenátor volt, most ő lehet az Egyesült Államok új elnöke, ha megveri Trumpot november 5-én.
Nyitókép: Jason Connolly / AFP
Miután Joe Biden vasárnap este bejelentette, visszalép az elnökjelöltségtől, nem sokkal később a jelenlegi alelnököt, Kamala Harrist biztosította támogatásáról.
Ezt is ajánljuk a témában
A koronavírussal is küzdő elnök hallgatott saját párttársaira, és nem vállalja a november 5-i második összecsapást Trumppal, hanem maga helyett Kamala Harrist javasolja ellenfélnek.
Kamala Harris a kaliforniai Oaklandben született, szülei válása után édesanyja egyedül nevelte fel őt és a húgát. Az indiai anyától és jamaicai apától származó Harris a Kalifornia Egyetemen szerzett jogászi diplomát, s egy kerületi ügyészi irodában kezdte karrierjét. 2003-ban San Francisco kerületi ügyésze lett, majd megválasztották Kalifornia főügyészének. Két cikluson keresztül töltötte be ezt a megbízatást. Közben a Demokrata Pártban is aktív volt. 2016-ban a szövetségi kongresszus szenátorává választották, majd a Szenátus vezetőjeként is tevékenykedett, számos szavazategyenlőséggel végződő szavazást az ő szavazata döntött el.
A Kongresszusban az egyik „legliberálisabb” és „leginkább baloldali” szenátorként emlegették.
2020-ban ős is elindult az elnökjelölti harcban, azonban hamar ki kellett szállnia a versenyből.
A hírek szerint alelnöksége nem nyerte el a pártvezetés tetszését, Harris a felmérések szerint minden idők egyik legnépszerűtlenebb alelnöke, és nem is annyira burkoltan, csupán a bőrszíne miatt került az alelnöki székbe.
A FiveThirtyEight által készített felmérések szerint a választók 51 százaléka elutasítja, mindössze 37 százalék ítéli meg kedvezően. Ez nem véletlen, hiszen számos alkalommal került vicces és idétlen szituációba, amely csak rombolta a „kompetens politikus” imázsát. Ha azt nézzük, Trump ellen mennyire tudná felvenni a kesztyűt, akkor a kép továbbra sem kedvező a Demokrata Párt számára. A június 27-i elnökjelölti vitát követően végzett felmérések sora azt mutatta, hogy Harris nagyjából ugyanúgy teljesít Trump ellenében, mint Biden, és a Trump elleni merényletkísérletet követő újabb felmérések is hasonló tendenciákat mutatnak.
Ezt is ajánljuk a témában
Az alelnök hisztérikus nevetésein mulat az internet népe.
Ennek ellenére AP közelmúltban végzett közvélemény-kutatása szerint 10-ből 6 demokrata úgy véli, hogy Harris jó munkát végezne az elnöki székben. Tízből két demokrata nem hiszi, hogy képes lenne rá, és további 10-ből 2 úgy válaszolt, hogy nem tud eleget a politikusról ahhoz, hogy ezt meg tudja mondani.
A Demokrata Párt választása azonban ennek ellenére is az alelnökre eshet. Egyrészt a közelgő Demokrata Nemzeti Kongresszuson valószínűleg Harrist lehet majd a legkönnyebben elfogadtatni a párt tagjaival, mivel Biden alelnök-jelöltje volt, Biden pedig a küldöttek több mint 95 százalékos támogatását szerezte meg az előválasztás során. Továbbá szakértők szerint egyedül az ő esetében oldható meg, hogy felhasználhassa a Biden-kampányban eddig gyűjtött pénzügyi támogatást, mivel Joe Biden alalenök-jelöltjeként „közös kampányt” folytattak. Minden más új jelöltnek újra kellene kezdeni a pénzgyűjtést, ami nagy hátrányba sodorná a Demokrata Pártot.
Ezt is ajánljuk a témában
Négy év alatt többet tett, mint amiről a legtöbben álmodni mertek volna nyolc év alatt – írta.
Mindössze három és fél hónap van hátra az elnökválasztásig, amely nagyon szűkös idő egy jelölt felépítésére, főleg hogy még azt sem lehet tudni, a kulisszák mögött megvan-e már a végleges Biden-utód, vagy folyik még a hatalmi harc. Bár a legvalószínűbb, hogy Harris lesz Biden politikai örököse, (ezt azóta mindkét érintett megerősített a közösségi oldalán- a szerk.) egyes szakértők és prominens demokraták egy „mini előválasztás” ötletét vetették fel, amelyben a jelöltek egy sor nagyszabású, a párt által támogatott eseményen, például vitákon és városházákon keresztül versenyezhetnének Biden delegáltjaiért.
Emellett jelentős jogi csatározások is várhatók, ahogy arról korábban Mike Johnson házelnök beszélt.
Ezt is ajánljuk a témában
Biden össze akar fogni és le akarja győzni Trumpot.
***