Zelenszkij a tűzzel játszik: éppen azoknak az országoknak tesz keresztbe, amelyekektől a legjobban függ
Történelmi döntést hoztak az ukránok január elsején.
Kitört a pánik, a menekülőket teherautókkal gázolták el.
Palesztin tisztviselők és szemtanúk szerint több mint százan haltak meg a Gáza északi részén lezajlott lövöldözésben és az azt követő pánikban. Az izraeli csapatok a gázai élelmiszersegélyre várakozó palesztin civilekre lőttek rá, majd a menekülőket teherautókkal gázolták el.
A segélyszállító teherautók körül abban a reményben nyüzsögtek az emberek, hogy élelmet szerezhetnek, amikor az izraeli erők lövöldözni kezdtek. A gázai palesztin egészségügyi minisztérium szerint 112-en haltak meg, és több mint 760-an megsérültek, ami az egyik legkegyetlenebb pusztítás a gázai háború kezdete óta – írja a CNN.
Az izraeli beszámoló szerint a gázai lakosok körülvették a segélyszállító teherautókat, és kifosztották azokat. A legújabb hírek már két különálló incidensről szólnak.
Daniel Hargari, az IDF szóvivője tagadta, hogy izraeliek csapást mértek volna a segélyszállítmányra várakozókra. Azt mondta azonban, hogy az izraeli tankok figyelmeztető lövéseket adtak le, hogy „óvatosan” szétoszlassák a tömeget. Állítása szerint a tankok „a humanitárius folyosó biztosítására” vannak ott, hogy az élelmiszer eljusson a célba.
A halálos áldozatok és a sebesültek száma várhatóan növekedni fog, mivel sok holttest és ember van még mindig az utcán, a mentők pedig nehezen érik el a rászorulókat, mert a romok elállják az utat
– mondta Ahmad Abu Al Foul, a Palesztin Vörös Félhold szóvivője.
Az eset nemzetközi felháborodást váltott ki, többen elítélték a történteket, amelyet a palesztin ENSZ-nagykövet „felháborító mészárlásnak” minősített.
Kolumbia a véres incidens után bejelentette, hogy felfüggeszti az izraeli fegyvervásárlást, Gustavo Petro kolumbiai elnök pedig kijelentette: „Ezt népirtásnak hívják, és a holokausztra emlékeztet, még akkor is, ha a világhatalmak nem szeretik felismerni”.
Szaúd-Arábia is elítélte az incidenst, és felszólította a nemzetközi közösséget, hogy „kötelezze Izraelt a nemzetközi humanitárius jog tiszteletben tartására”, míg az Egyesült Arab Emírségek „független és átlátható vizsgálatot” kért.
Fotó: MTI/EPA/Abir Szultan