Új, pusztító rakétát tesztelt Kijev
A Ruta rakéta sikeres tesztelése jelentős előrelépést jelenthet Ukrajna önálló fegyvergyártásában és az oroszokkal szemben védekezésben.
Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense szerint „az ukránok is tudják, a Nyugat is tudja, és az oroszok is ebben bíznak, hogy az idő az oroszoknak dolgozik”.
A Mandiner olvasói emlékezhetnek: úgy tűnik, Zelenszkijt elöntötte a vörös köd: Zaluzsnij helyetteseit is eltávolítaná, amelynek következtében nincs kizárva, hogy teljes tisztogatásba kezd az ukrán elnök az Ukrán Fegyveres Erőknél. Erről itt olvashat bővebben.
Kaiser Ferenc:
Az ukrán elnök és Zsaluznij ukrán főparancsnok konfliktusa kapcsán Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az Inforádió Aréna c. műsorában rámutatott: Zsaluzsnij egyik írásában „lényegében azt mondta, hogy katonai megoldása nincs a konfliktusnak, ő nagyjából azt tudja garantálni, hogy az ukrán védelem nem fog összeomlani”.
Vagyis bár az „ukrán vezetők ezt nem vallhatják be, Zsaluzsnij nagyon szépen becsomagolva azt mondta, hogy nem valószínű, hogy Ukrajna vissza tudja foglalni az elszakított területeket. Nemcsak a Krímről van itt szó, hanem valószínűleg a most orosz kézben lévő területek is orosz kézben maradnak.”
Arra a kérdésre, hogy mi mutathatja meg azt a pontot, ha van egyáltalán ilyen, amikor azt mondják a felek, hogy katonai megoldás nem lesz, egyfajta megegyezésre kell törekedni, a szakértő azt válaszolta: „a kifáradás.”
„Ha Ukrajna nem kap több nyugati segítséget, az ukrán társadalomnak elege van. Ha az ukrán tiszti kar elveszíti a hitét, az ukrán katonák elkezdenek lázadni” – részletezte a szakértő, hozzátéve, hogy az oroszoknál ezek megvalósulásának esélyét kevésbé látja.
„Oroszországban a kritikus hangokat nagyon gyorsan elhallhallgattatják” – mutatott rá Kaiser Ferenc, aláhúzva: „Oroszország nem akar békét.” Mint fogalmazott: az orosz fél „azért indította meg ezt a háborút, legalábbis a fő cél az, hogy az aggresszívan keleti irányba terjeszkedő NATO, meg az agresszívan keleti irányba terjeszkedő Európai Unió ne szerezhesse meg Ukrajnát. Egy olyan államot ugyanis, amely háborúban áll, még ha alacson intezitású konfliktusban is, egyik szervezet sem fog felvenni, hiszen azzal a háborút a szervezet belügyévé tennék” – fejtette ki.
Moszkva sem akar békét, bármit is mondjanak az oroszok. Nem érdeke Oroszországnak a béke, mert azt az ukránok is tudják, a Nyugat is tudja, és az oroszok is ebben bíznak, hogy az idő az oroszoknak dolgozik”
– húzta alá Kaiser Ferenc.
A szakértő okfejtését a témában az alábbi videóban nézheti vissza:
Nyitókép: Handout / UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / AFP