Hogyan küzdjünk meg mi magunk a háborúval kapcsolatos hírekkel?
Ha tudatosan nem is követjük a híreket, ismerőseinken, a közösségi médián keresztül akkor is gyakran akarva-akaratlanul jönnek velünk szembe információk, megrázó képsorok. Az első lépés az érzelmeinkkel való megküzdésben az, hogy felismerjük és utat engedünk nekik, az érzelmek elfojtása ugyanis még intenzívebbé teheti azokat. Segíthet ugyanakkor az is, ha tudatosan megpróbáljuk izolálni magunkat a hírektől, kevesebb időt töltünk a közösségi médiákon vagy hírportálok böngészésével.
Saját mentális egészségünkön túl fontos, hogy gyermekeink jóllétére is odafigyeljünk. Természetesen hazudni nem szabad nekik, de amennyire lehet igyekezzünk meggátolni, hogy a megrázó képsorok eljuthassanak hozzájuk.
Kutatások bizonyítják: azok a gyermekek, akik nagyobb mennyiségben találkoztak a háborúval kapcsolatos hírekkel, képkockákkal, később emelkedett szorongás-szintről számoltak be, többeknél pedig poszttraumás stressz szindróma is jelentkezett.
A gyermekek emellett hajlamosabbak ezeket a történeteket internalizálni és amiatt aggódni, hogy esetleg velük és a családjukkal is hasonló események fognak megtörténni. Fontos továbbá, hogy mi magunk is jó példát mutassunk számukra, s általunk lássák, a mentális jóllétre való odafigyelés fontosságát, melyet akár velük közösen is gyakorolhatunk, beszélgetéseken, relaxációs technikákon keresztül.
Forrás: Sharvit, K., & Halperin, E. (Eds.). (2016). A Social Psychology Perspective on The Israeli-Palestinian Conflict. Peace Psychology Book Series
Nyitókép: MTI/EPA/Abir Szultan