Nancy Pelosi: Magyarországnak nem kellene az EU-ban lennie
Az Egyesült Államok Képviselőházának volt házelnöke azért megjegyezte, „tiszteli a demokráciát és a választási eredményeket”.
A magyar szavazati jog elvételének hipotézise továbbra is járhatatlan út a Corriere della Sera szerint.
„A háborúban álló Ukrajnával való csatlakozási tárgyalások megkezdéséről szóló történelmi döntés csak azért kapott zöld utat, mert Orbán úgy döntött, nem él a vétójoggal, miután hetekig fenyegetőzött vele: otthagyta az üléstermet, lehetővé téve a szükséges egyhangúság elérését” – írja a Corriere della Sera.
„Összehangolt és konstruktív tartózkodás” – magyarázta egy uniós tisztviselő. Ettől függetlenül megvétózta az EU költségvetésének középtávú felülvizsgálatát, amely magában foglalja az 50 milliárdos Ukrajnát támogató pénzügyi csomagot is. Február elsején rendkívüli Európai Tanács lesz a kijevi segélyek kiadására, és a Budapest nélküli B-tervet már tanulmányozzák, de
a cél az, hogy ezeket a heteket Orbán meggyőzésére használják fel – írja az olasz lap.
Nehéz megjósolni, hogy az Európai Tanács elnöke, Charles Michel sikeres lesz-e a többi uniós vezetővel együtt. A nyomás nagyon erős, de a magyar vezetőnek világos elképzelései vannak: „Mindig is azt mondtam, hogy ha valaki változtatni akar a költségvetésen, akkor ez egy nagyszerű lehetőség Magyarország számára, hogy világossá tegye, meg kell kapnia, azt ami megilleti” – mondta pénteken a Kossuth rádiónak.
Az olasz lap emlékeztet, Európai Bizottság egy éve 21,7 milliárd uniós forrást zárolt a jogállamiság elmulasztása miatt, de a csúcs előestéjén 10,2 milliárdot engedett el, mert Budapest orvosolta a bírói függetlenség hiányosságait.
„Orbán – számolt be egy igen magas szintű uniós forrás – arra akarta felhívni a többi vezető figyelmét, hogy az EU Bizottság kettős mércét alkalmaz a Magyarországnak folyósítandó kifizetéseknél” – írja a Corriere della Sera. Hozzáteszik, a forrás azt is kifejtette, hogy Orbán távolmaradása „hatalmas előkészítő politikai munka eredménye, amelyben több vezető is részt vett”, és
nem szabad abba a hibába esnünk, hogy azt hisszük, Orbán egy báb Vlagyimir Putyin, orosz elnök kezében”.
Az olasz lap szerint azonban Orbánt azonban nehéz a rendszer „áldozatának” tekinteni: „Magyarországon évek óta nem tartják tiszteletben a jogállamiságot, ezért az EU Bizottsága befagyasztotta a forrásokat”.
A szerző úgy véli, Orbánnak nem lesz könnyű új forrásokat felszabadítania az Európai Bizottságtól. A múlt héten feloldott 10,2 milliárd már a döntést vitató Európai Parlament látókörébe került. A 26 uniós ország így vagy úgy, az uniós költségvetés forrásaival vagy kormányközi megoldással segíti Ukrajnát.
A 7-es cikkely szerint eljárással kapcsolatban azt írják,
a magyar szavazati jog elvételének hipotézise továbbra is járhatatlan út a tagországok között,
mert a végső cél, ahogy Michel elnök kifejtette, Orbán meggyőzése.
„Képes lesz-e ilyen döntéseket hozni az EU? Mi lesz, ha több mint 30 tagállam lesz? Az egyhangúság megszerzése még nehezebb lesz. De
az ellenvélemény a demokrácia része. Az el nem kötelezett uniós országokat pedig nem lehet kidobni, ahogy Pelosi javasolta”
– zárja cikkét a Corriere della Sera.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Egyesült Államok Képviselőházának volt házelnöke azért megjegyezte, „tiszteli a demokráciát és a választási eredményeket”.
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.
Nyitókép: Thierry Monasse/Getty Images