Az FW elnöke, a bajor miniszterelnök-helyettes Hubert Aiwanger szárnyalt a közvéleménykutatásokban. Ennek vannak hosszútávú okai, mint pl. az FW helyzetfoglalása a polgári oldalon, a sokak számára józan, pragmatikus és emberközeli politikát megvalósító formáció képe. A másik oldalon olyan rövidtávú motivációk is benne vannak ebben a képben, mint az emberek lázadása a politikai korrektség és a mediális többségben megfogalmazott moralizmus, a tendenciózus és nevelési szándékkal fellépő zöld-mainstream ellen. Ugyanis a kampányhajrában a balliberális Süddeutsche Zeitung Aiwanger gimnáziumi, egyébként az SPD-ben politizáló tanárával karöltve kompromittálni próbálta a népszerű politikust. Az akkor 17 éves Aiwanger iskolatáskájában 1988-ban egy antiszemita jellegű szórólapot találtak, melyet saját bevallása szerint Aiwanger testvére írta. Aiwangert akkoriban megbüntették, s mindenki el is felejtette az ügyet – kivéve az egyik akkori tanárát, aki most, 36 év után elővette az ügyet, hogy maximális kárt okozzon a politikusnak. Viszont a politikai támadás visszafelé sült el. Markus Söder elfogadta Aiwanger magyarázatát, s nem bocsátotta el helyettesét. Azután
Aiwangerék szárnyaltak a mérésekben, és sok polgári szavazó egy meghiúsult kísérletet lát a baloldali média részéről,
a „kisemberek” nevében beszélő népszerű Aiwanger befeketítésére és megbuktatására.
Korábban Aiwanger tett már migrációkritikus és oltáskritikus kijelentéseket, melyekkel a jobboldali közegben tudta növelni popularitását. Júliusban a szövetségi kormány által tervezett ún. fűtési törvény körüli politikai szócsatában azt találta mondani, hogy ideje, hogy a többség visszaszerezze a demokráciát. Ezen kijelentését nemcsak a baloldalon, de a CSU részéről is hevesen kritizálták. Aiwanger mondása egyébként azt a tényt hivatott szemlélni, hogy a szövetségi kormány számos releváns kérdésben a németek véleményével szemben hoz fajsúlyos döntéseket, mint pl. a nevezett fűtési törvény, ahol előírták volna minden lakás hőszivattyúval történő felszerelését, vagy éppen az állampolgársági törvény reformja, ahol migránsok már akár három év után német állampolgárok lehetnek. De ide érthető még az önrendelkezési törvény is, melynek következtében már akár kiskorúak a szülők engedélye nélkül is nemet változtathatnak a jövőben. Ezekben a kérdésekben való tény, hogy a kormány elvesztette a többségét a német társadalomban. A németek számára a korábban említett energiakérdések és a migráció sokkal relevánsabb, mert húsbavágó döntésekről van szó, melyek kihatással vannak mindennapjaikra. Minden tekintet ezáltal Hubert Aiwanger szereplésére irányult, aki nem rest kellemetlen és a mainstreamtől eltérő dolgokat is kimondani, s karakán stílusával már sok elemző egy új Franz Josef Straußként jellemzi. A korábbi karakán bajor miniszterelnök a mai napig nagy rokonszenvnek örvend Bajorországban.
A bajor miniszterelnök felemás szereplése
A 2018-ban Horst Seehofer utódjaként a miniszterelnöki széket elfoglaló Markus Söder felemás szereplése sokkal nagyobb hatással lehet a német politikára, mint a még mindig lokális egyéniségnek értelmezett Hubert Aiwangeré. Az akkor 51 éves Söder sokak számára a politikai ízléstelenség határán táncoló mozzanataival sikeresen eltávolította elődjét, az „öreget”, magyarán az akkor 68 éves Horst Seehofert. Az elődje ennek kapcsán beszédesen Söder „Schmutzeleien” (mocsokság) akcióiról értekezett. Azóta közöttük a viszony igencsak feszült, s Söder minden politikai lépésével az elődjétől történő emancipációját hívatott demonstrálni. Viszont egyben
minden politikai döntése könnyen felülírható, megváltoztatható, sokak szerint nézetei flexibilisek.
A 2018-as kampányában sok elemző szerint erősen AfD-affin szóhasználatával próbálta elhódítani az AfD-s szavazókat, azután nagy zöldpártisággal tűnt fel, s a koronavírus politikában Merkellel karöltve a nagy óvatosság híve volt, de azt is csak addig, amig az népszerűnek tűnt. 2021-ben pedig majdnem felrobbantotta a CDU/CSU kooperációját, mert kancellárjelölti ambícióval majdnem törést okozott a CDU-ban. Az aztán győztes jelölttel szemben pedig fokozta a politikai nyomást még a Bundestag-választás kampányhajrában is.
Az eredmény ismert, a CDU/CSU megbukott, s sok CDU-s a mai napig nem bocsátotta meg Markus Södernek az akkori lépéseit. A vasárnapi voksolás pedig pont a rettegett 2021-es kancellárjelöli huzavona újbóli rémképét eredményezheti. Sok elemző szerint csakis Markus Söder leszereplése, azaz egy a 2018-asihoz képest sokkal rosszabb eredmény elérése zárta volna ki véglegesen a kancellári ambícióit, de ez pont hogy nem következett be a voksolás során. Az eredmény sokkal inkább nyitva tartja annak a lehetőségét, hogy a CDU és a CSU ismét vitába száll majd a kancellárjelölti kérdésben. Markus Söder megnyerte a bajor voksolást, egy szolid eredménnyel, de nem diadallal. Viszont stabil polgári kormányt alakíthat.
Hesseni kitekintés
Az 51 éves hesseni miniszterelnökről kevés szó esett. A 2023-as év folyamán a merkelista Volker Bouffier székébe ülő Rhein jó választásnak bizonyult. A rossz 2018-as eredmény komoly javításával helyzetbe hozta magát, s egy a CDU széles rétegeiben jövőképként számontartott CDU-Zöldek modell egyik szószólója lehet. Bár az is igaz, hogy maga Rhein nem mindenképpen centrista, inkább enyhén konzervatívnak számít. A CDU centrista mozgalmának vezéreként inkább az észak-rajna-vesztfáliai Hendrik Wüst és a schleswig-holsteini miniszterelnök, Daniel Günther pályáznak.
Mindenesetre
Rhein azon fiatal CDU-s miniszterelnökök sorait erősíti, akik a német közbeszédben „kancellárképesek”,
magyarán alkalmasak lehetnek arra, hogy jelöljék őket erre a posztra. Beszédes, hogy a szintén 48 éves Michael Kretschmer, Szászország miniszterelnöke és CDU elnök-helyettese sose kerül szóba e poszt várományosaként. Azaz e téren is van egy Nyugat-Kelet megosztottság, ahol a keletiek alig tudnak labdába rúgni. Ráadásul Kretschmer 2024 őszén egy nehéz választás elé néz, hisz nem kizárt, hogy az AfD első helyen végez, ezzel akár véget is vetve a fiatal politikus karrierjének. A kancellárképességek firtatása egyben rámutat arra a nagy kérdésre is, hogy az idén a 69. életévébe lépő Friedrich Merz pártelnök és Bundestag-frakcióvezető képes lesz-e 2025-ben, 70 évesen kancellár lenni. Médiajelentések szerint a hesseni CDU-sok arra kérték saját pártelnöküket, hogy ne nagyon kampányoljon Hessenben, tartva esetleges elszólásaitól. Azaz már most tetten érhető a helyi és tartományi szervezetek ellenkezése Merz-cel szemben.
Következtetések a szövetségi politikára nézve
A neves német politológus Werner Patzelt a választás estéjén Budapesten így foglalta össze az eseményeket: „A szövetségi kormány a CDU által korábban folytatott politikáért kapott egy pofont – de ezt a CDU jómaga észre se veszi.” Magyarán a Scholz-féle koalíció által megvalósított politika számos eleme a merkeli kormányzás egyenes folytatása, de (még) balosabb elemekkel tarkítva. Ebben a németek viszont már nem értenek egyet és nemtetszésüket hangosan ki is mondták a vasárnapi megmérettetésen. Ennek számos tetten érhető tanúbizonysága van, mint pl. az SPD mélyrepülése, mindkét tartományban az eddigi legrosszabb eredményét érte el, kiváltképp abban a Hessenben is, ahol sokáig kormányoztak -s ami fellegváruk is volt. De beszédes az egyébként még viszonylag stabil választói körrel rendelkező Zöldek leszereplése (Hessen mínusz 5, Bajorország mínusz 3), illetve a liberális FDP kiesése Münchenben. Hessenben az Olaf Scholz alkotta kormány alkotóelemei a szavazók mintegy harmadát tudták maguk mellé állítani, Bajorországban csak a választók negyedét. Mindez beigazolja azt, amit a kutatások és mérések már régóta kimutattak:
a berlini kormány elveszítette társadalmi többségét.
Kiváltképp ez érvényes ez a liberális migrációs politikáért felelős Nancy Faeser szövetségi belügyminiszterre, aki a hesseni SPD csúcsjelöltjeként a párt valaha elért legrosszabb eredményét hozta tető alá. Faeser az egyik protagonistája a katasztrofális migrációs politikának, s az erősen liberalizált állampolgársági törvényt is ő jegyzi. Hesseni kampányában az SPD még ezt megtetőzve helyhatósági szinten választójogot adott volna minden Németországban hat hónapja tartózkodónak, azaz nem csak az EU-s polgároknak. Amikor ezek a tervek kiderültek nagy közfelháborodás mellett, azzal visszakozott a párt, hogy hat évre gondoltak, s csak szerkesztési hiba történt. De ez már mindegy is, hisz a mérések azt mutatják, hogy a szavazók 70%-a szigorúbb migrációs politikát szeretne. Azaz világosan elutasítják a kormányuk jelenlegi kurzusát, s az AfD-nek tulajdonítják ennek a súlyos problémának az esetleges kezelését.
Ebből a komplikált szituációból a CDU Hessenben tud csak profitálni, a CSU Bajorországban viszont egyáltalán nem. Míg Bajorországban az AfD és az FW együttesen besöpör majdnem plusz tíz százalékot, Hessenben ez csak hat, hisz a hesseni CDU 7,6%-ot tud erősödni. A bajorok több mint kétharmada szavaz jobboldali pártokra, az ún. reprezentációs űr betöltődni látszik. Hessenben ez a számarány lassan hatvan százalék. A polgári többség sok helyen most már az FDP nélkül is tud realizálódni. A viszonylag jó hesseni helytállás a CDU-t nem fogja arra késztetni, hogy változtasson eddigi politikáján, s abban a hamis biztonságérzetben fogja ringatni magát, hogy elég csak megvárni a következő Bundestag-választást. Pedig Hessenben Boris Rhein volt a jó szereplés egyik faktora, semmiképp nem a CDU egyébkénti fellépése. Az Uniópártok belső dinamikája a két modell versengéséből kiindulva nem a polgári többségre építő bajor modellt fogja helyzetbe hozni, hanem a Zöldekkel kooperáló magatartást. Pedig még pár hete
Friedrich Merz pártelnök kiadta az ukázt: a Zöldek a fő ellenfél.
Ebben a helyzetben kell most okosnak lennie a CDU-nak…
Az FW szépen begyűjtötte a jobboldalon a szavazatokat, szépen is szerepelt Hubert Aiwanger Bajorországban, de a saját elvárásai alatt maradt. Viszont gyarapította támogatói számát és bővítette a polgári tábort. Hisz a „botránya” körül nála volt a helyzet momentuma, s egy rámenősebb politikai akcióval – pl. ellenzékbe vonulással - többet profitálhatott volna. Hessenben nem sikerült a sokak által remélt áttörés, s a nagypolitika nem biztos, hogy a megfelelő hely a magát bajor üdvöskének stilizáló Szabad Választók számára. Hogy lesz-e szövetségi szintű indulás, mára megint teljesen bizonytalanná vált. Most Aiwangeren a sor, egy magabiztos fellépéssel és az eredmények saját szájízű értelmezésével megragadhatja a politikai kezdeményezést. Persze kérdés, hogy ezt most akarja-e egyáltalán.
Marad az AfD.
A sokak szemében nem szalonképes párt nagy lépést tett előre
és politikai tőkére váltotta az elégedetlenséget és a társadalmi frusztrációkat, melyeket a migráció, a Covid-politika és az energiapolitika okoztak. Most már Nyugaton is stabilan a paletta második helyezettje és nemcsak a keletiek lieblingje, hanem komoly tábora van a nagy nyugati jómódú tartományokban. Beváltotta hozzá fűzött reményeket és felkavarta tartósan a német politikát, de elsősorban a német jobboldalt. Azaz szereplése nem csak tanúbizonyságot tesz a jelenlegi német szövetségi kormány megítéléséről, hanem a német jobboldal állapotáról is. Most mindenki a 2024-ben esedékes EP-választásokra figyel, ahol az Uniópártokkal versenyez az első helyért. Utána pedig következnek a sorsdöntő keletnémet tartományi választások, ahol a mérések szerint simán első helyezettként futhat be. Ha a német migrációs politikában nem következik be radikális váltás, akkor az AfD tovább fog erősödni.
Nyitóképen: Olaf Scholz minapi balesete után (forrás: Scholz Twitter)