Nem ítélték el Oroszországot a világ vezető hatalmai a G20-csúcson
A legnagyobb gazdaságokat tömörítő G20-csúcstalálkozó konszenzusos, Joe Biden amerikai elnök által is elfogadott deklarációjában nem említették meg Oroszországot.
A G20-csúcs visszafogott közleménye után Vietnamban is békülékeny hangot ütött meg Joe Biden amerikai elnök.
Mint az ismeretes, korunk nagy geopolitikai konfliktusa Kína és az Egyesült Államok között formálódik, mint az eddigi, illetve a most fölemelkedő új világhatalom szemben állása. Kínát kifejezetten Donald Trump amerikai elnök nevezte meg első számú vetélytársnak, és a Kínával szembeni keményvonalas politikát a Joe Biden-féle demokrata vezetés is tovább vitte.
Az egymást méregető két hatalom közötti üzengetés és erőfitogtatás az elmúlt hónapokban sem szűnt meg, az ázsiai körúton tartózkodó Joe Biden ugyanakkor most visszafogottabb hangon szólalt meg – ahogy a részvételével született G-20 zárónyilatkozat is mérsékelt hangvételt képvisel.
„Nem akarom beszorítani Kínát”
– jelentette ki az amerikai elnök Vietnamban, és ezt ázsiai útján többször és hangsúlyosan meg is ismételte – írja a Politico.
„Nem akarunk ártani Kínának” – tette hozzá Hanoiban Biden, aki azt ígérte, kormányzása során Amerika célja az, hogy helyre tegyék a kapcsolataikat Pekinggel.
A Politico értelmezése szerint Washington ezzel azt üzeni Kínának, hogy nem akarnak új hidegháborút. „Túl sokat gondolkodunk hidegháborús terminusokban” – mondta Biden riportereknek, amikor a Kínával meglévő viszonyokról kérdezték őt. Biden szerint
Amerika célja az, hogy biztosítsa, Kína „a játék szabályai szerint” játszik
– mely játék viszont az Amerika által megalkotott és vezetett, 2. világháború utáni nemzetközi jog-alapú világrend.
Ezt is ajánljuk a témában
A legnagyobb gazdaságokat tömörítő G20-csúcstalálkozó konszenzusos, Joe Biden amerikai elnök által is elfogadott deklarációjában nem említették meg Oroszországot.
Bident arról is kérdezték, mikor lesz csúcstalálkozója Hszi Csin-ping kínai elnökkel. Az amerikai vezető elmondta: tíz hónapja nem találkoztak, mert a kínai elnök szerinte el van foglalva a döcögő gazdaságával, és különösen a fiatalok között terjedő munkanélküliség problémájával. „Ez nem olyan persze, hogy ha van egy válság, nem beszélünk vele személyesen” – tette hozzá az amerikai elnök.
Az Egyesült Államok eközben vállaltan az ázsiai szövetségesei megerősítésén dolgozik,
erről szól az indiai látogatás a G20-csúcson és erről szól Biden vietnami tárgyalása is. Vietnam aggódik Kína Dél-kínai-tengeren való terjeszkedése miatt, ami kapcsán nyitott lehet az együttműködésre az Egyesült Államokkal.
Joe Biden Vietnamban egyébként a két ország traumatikus múltjáról is megemlékezik: John Kerry vietnami háborús veterán társaságában ellátogat John McCain egykori szenátor és republikánus elnökjelölt emlékhelyéhez – McCaint hadifogolyként tartották rabságban Vietnamban.
Nyitókép: MTI/EPA-PAP/Marcin Obara