Labdába sem rúghat Svájc Budapest mellett – 7 cáfolhatatlan érvet is felsoroltak a magyar főváros mellett
„Magyarország mindkét ország számára elfogadható helyszín lenne” – szögezte le Bendarzsevszkij Anton.
Megvetés és börtön is járhat a katonai szolgálat megtagadásáért, mégis egyre több férfi bújik ki alóla.
A francia Le Figaro című lap arról ír, hogy bár az orosz–ukrán háború miatt kihirdetett hadiállapot értelmében a 18 és 60 év közötti férfiak nem hagyhatják el Ukrajnát, ennek ellenére sokan bármit megtesznek azért, hogy
ne kelljen a frontra és a szinte biztos halálba menniük.
A lap idéz többek között egy ukrán sorkatonát, aki egy hónapnyi szolgálat után szökött meg a háború borzalmai elől, még úgy is, hogy tudta, hogy ez vagyonelkobzással és szégyennel társul.
„Láttam egy levágott fejet, és valakit lelőttek”
– nyilatkozta a Le Figarónak.
A francia lap olyan esetről is beszámol, mikor a besorozott katona azért, hogy ne kelljen tovább szolgálnia, ötezer dollár kenőpénzt fizetett , hogy egy állami rendszámú autóval elszállítsák egy Magyarországhoz közeli erdőbe, ahol a kerítésen lévő lyukon átmászva sikerült kijutnia hazájából.
Ez nem egyedüli történet, sok jelentés érkezett arról, hogy a toborzótisztek kenőpénzért cserébe hajlandók voltak elintézni embereknek, hogy ne találják őket a harcra alkalmasnak vagy valahogy elkerüljék a behívójukat – hangsúlyozta a Le figaro.
Az ukrán határőrség szóvivője, Andrij Demcsenko szerint a háború kezdete óta
már 13 600 embert tartóztattak le, akik illegálisan próbálták elhagyni az országot,
6100 személy pedig hamisított dokumentumokkal próbálkozott.
Azok az ukrán katonák, akik dezertálnak, akár tizenkét év börtönbüntetéssel is sújthatók, míg azok, akik megtagadják a katonai szolgálatot, öt év börtönt kapnak. Ennek ellenére sokan választják inkább a menekülést – írta a Le Figaro.
***
Nyitókép: Beata Zawrzel / NurPhoto / NurPhoto via AFP