A friss kutatások szerint az országban egyre nagyobb az orvoshiány is, egy professzor szerint amennyiben megtörténik egy nagyobb kivándorlás, az pusztító hatással lehet az izraeli egészségügyre, valamint aránytalanul nagy hatással lesz a kulcsfontosságú ágazatokra, például a csúcstechnológiára, az orvostudományra és a tudományos életre.
A megkérdezett orvosok és orvostanhallgatók egyharmada mondta azt, hogy azt tervezi, hogy kivándorol, a kutatások bizonyítják, hogy a korábbiakhoz képest jóval több izraeli keres külföldön munkalehetőséget köszönhetően a belföldi nyugtalanságnak.
Miért vannak tiltakozások Izraelben?
Izrael vezetésének feltett szándéka volt, hogy megváltoztassa az ország igazságszolgáltatási rendszerének működését, ám nem várt méretű tüntetéshullámokat generáltak ezzel. Korábban a Legfelsőbb Bíróságnak volt jogköre arra, hogy az általan észszerűtlennek vélt kormányzati döntéseket megsemmisítse, ám a parlament döntése alapján a jövőben erre nem lesz lehetősége.
A százezres tüntetéseken amellett, hogy a reform elvetését követelték a demonstrálók, azt akarták elérni, hogy Benjamin Neteanjahu kormányfő mondjon le. A leghangosabb ellenzők között voltak a miniszterelnök legfőbb politikai ellenfelei, valamint az izraeli jogi élet prominensei is.
Milyen tiltakozás folyik Izraelben?
Az izraeli ellenzék szerint az igazságügyi reform aláássa az ország demokráciáját, hiszen gyengítik az igazságszolgáltatást, amely az egyetlen eszköz, amely képes kordában tartani a kormány bizonyos lépéseit. Állításuk szerint a kormány így jogi kontroll nélkül tud törvényeket elfogadni, Netanjahuék álláspontja szerint azonban az igazságszolgáltatás túlságosan is beleszólt a törvényhozásba, elfogult a liberális ügyek támogatásában, és a bírák kiválasztása nem demokratikus.