Elon Musk pénzétől retteg a brit Munkáspárt, okkal
A világ leggazdagabb embere a Brexit atyjával barátkozik, akinek új pártját pénzzel is megtolhatja.
Rishi Sunak tavalyi hivatalba lépése óta először készül Indiába utazni. Az indiai szülők gyermekeként Southamptonban született angol miniszterelnököt óriási show-műsor és filmsztároknak kijáró fogadtatás várja a G20-ak csúcstalálkozóján.
„Indiai fiú emelkedik a birodalom fölé” – szólt az NDTV hindi hírcsatorna egyik szalagcíme, amikor Rishi Sunak Nagy-Britannia új miniszterelnökeként tavaly belépett a Downing Streetre. A Times of India ez idő tájt egy cikket is közölt „a birodalom korából a Rishi Rajba” való átmenetről.
Sunak hivatalba lépése óta most először készül Indiába utazni.
Brit tisztviselők szerint az indiai szülők gyermekeként Southamptonban született angol miniszterelnököt biztosan meleg fogadtatás várja majd. Annál is inkább, mert Sunak köztudottan ragaszkodik a gyökereihez. Képviselői esküjét például a Bhagavad-gítára, egy szent hindu szövegre tette le, feleségét, Akshata Murthyt, aki egy milliárdos indiai üzletember lánya, pedig annak szülővárosában, Bengaluruban vette feleségül, azon kevés indiai települések egyikében, ahol megmaradtak az angol utcanevek és a brit birodalmi uralkodók, köztük Viktória királynő szobrai. Shelly Walia, a Quint indiai hírportál ügyvezető szerkesztője szerint a Sunakéhoz hasonló sikertörténetek „büszkeséggel töltik el a közönséget”.
„Hatalmas lesz az izgalom Rishi miatt”, mondta az Egyesült Királyság kormányának egyik magas rangú tagja is, aki felelevenítette: amikor nemrég Indiában járt, mindenki Rishiről kérdezte. Az indiaiak egyfajta fordított hatalomátvételként tekintik az ő felemelkedését:
„ India egykor Nagy-Britannia gyarmati uralma alatt állt, most egy indiai származású ember irányítja Nagy-Britanniát... Teljesen meg fogják ostromolni.”
Sunak szeptember 9–10-én vesz részt a G20-ak vezetőinek csúcstalálkozóján Újdelhiben. A Downing Street 10. szám alatt azonban egy esetlegesen meghosszabbított látogatást terveznek, amelynek keretében Sunak az esemény előtt vagy után az ország más részeire is ellátogatna
Az utazás egyben lehetőséget kínál rá, hogy az Egyesült Királyság a Brexit utáni külpolitikájában nyisson az Indo-csendes-óceáni térség felé, és elkezdje újra megerősíteni az Indiához fűződő védelmi kapcsolatait. A legnagyobb haszon azonban a Brexit utáni kereskedelmi megállapodás nyugvópontra jutása lehet. Az erről való tárgyalások többször is megakadtak a migrációval és a vízumokkal kapcsolatos nézeteltérések miatt, Sunak érkezése már csak ezért is a fókuszban van.
„India a lehető leghamarabb szeretné lezárni mindezt”, mondta Sunil Barthwal kereskedelmi miniszter múlt pénteken újságíróknak. A megállapodás szerinte „jóval 2023 vége előtt” megszülethet, mivel a tárgyalások szinte minden vitás kérdésben befejeződtek. A felek a védelmi kapcsolatok szorosabbra fűzésének lehetőségét is felvetik, Sanjaya Baru volt kormánytanácsadó szerint „a két ország védelmi minisztériumai között egyre több a beszélgetés”.
Nagy-Britannia amúgy is nagy várakozással tekint a G20-csúcstalálkozó elé. Az indiaiak egy korábbi brit kormánytisztviselő beszámolója alapján
„nagyon jó show-t szeretnének rendezni”,
sőt, egész évben rendkívüli találkozókat tartottak szerte Indiában, hogy bemutassák az országot, és bebizonyítsák, milyen fontos globális szereplő.
Indiában ráadásul 2024 tavaszán általános választásokat tartanak, és Narendra Modi miniszterelnök a hazai közönség előtt is szeretné demonstrálni a nemzetközi súlyát. Ennek bebizonyítása nem lesz egyszerű. A világ vezetői, köztük Sunak is számíthatnak a nyomásra, hogy foglalkozzanak Modi vitatott hatalomgyakorlásával: jogvédők állítása szerint az indiai kormányfő 2014-es hatalomra kerülése óta gyakoribbá vált a vallási kisebbségekkel szembeni üldöztetés és gyűlöletkeltés a hindu többségű országban.
A megfigyelők általában véve pesszimisták azzal kapcsolatban, hogy a csúcstalálkozón valójában elérhetők-e valós eredmények, hiszen globális feszültségek idején kerül rá sor, miközben a nyugati hatalmak, Oroszország és Kína közötti kapcsolatok mélyponton vannak. Az energiáról és az éghajlatváltozásról folytatott G20-tárgyalások szintén megfeneklettek. India prioritásként a megosztottság enyhítését jelölte meg, és különösen annak elősegítését, hogy legyen valamiféle kommunikáció a Nyugat és Oroszország, valamint Kína között. Ehhez olyan baráti országoktól várnak segítséget, mint például Nagy-Britannia".
Nyitófotó: Rishi Sunak Nagy-Britannia miniszterelnöke a 2023. július 11-i vilniusi NATO-csúcstalálkozó során a lengyel elnökkel való találkozón. (Paul ELLIS / POOL / AFP)