Emmanuel Macron francia elnök április 17-én jelentette be, hogy
100 napos újraindítási reformidőszakot indít, hogy békességet és nyugalmat teremtsen
a folyamatos zavargásoktól és válságoktól sújtott országban. A tervvel az volt a célja, hogy a 100 nap letelte után újraindítsa eddig inkább sikertelennek mondható ötéves államfői korszakát. Az áprilisi célkitűzések között olyan elhatározások szerepeltek, mint az egészségügy, az oktatás, az igazságszolgáltatás és a munkakörülmények javítása. Macron júlis 14-ig, a franciák nemzeti ünnepéig adott határidőt magának és a kormányának ezek megvalósítására.
Így repítette Macront a lendület júniusig
A köztársasági elnök már a bejelentés másnapján egyértelművé tette, mennyire komolyan gondolja ezt a projektet, mivel szinte azonnal összehívta a munkaadói szervezetek és szakszervezetek vezetőit, hogy tárgyaljon velük, és Elisabeth Borne miniszterelnöknek is komoly feladatokat osztott ki. Macronnál csak a kormányfőnek volt nagyobb szüksége arra, hogy bizonyítson, mivel az elégedetlen állampolgárok Borne leváltását követelték.
Június elején, a 100 napos programterv félidejénél a francia lapok felemásan értékelték a kormány addigi teljesítményét.
Az egyértelműen látszott, hogy Macron minden követ igyekszik megmozgatni a változás érdekében. Az államfőt minden korábbinál többet lehetett látni terepen, az emberek között, valamint a médiában is.
Április közepétől június elejéig számos helyre ellátogatott országszerte, ahol a helyi társadalmat érintő különböző kérdésekről egyeztetett. Charente-Maritime megyében a szakközépiskolák helyzetéről, Dunkerque-ben az újraiparosításról, Hérault megyében pedig a tanárhiányról beszélt. A biztonságiak gondoskodtak arról, hogy az állampolgárokkal való személyes párbeszéd zavartalan és konstruktív legyen.
Ezalatt többször adott interjút a különböző országos és helyi szintű médiumoknak is. Hosszú interjúban beszélt a terveiről és az elért eredményekről a Parisiennek, a Challenges-nek, a L’Opinion-nak, a TF1-nak és a La Voix du Nord-nak.