A június eleji állapotról szóló cikkek szerint a pozitív jelek ellenére Macronnak továbbra sem sikerült elterelnie az emberek figyelmét a felháborodást keltő nyugdíjreformról.
Pár héttel a határidő előtt még bizakodó volt a köztársasági elnök
Azóta eltelt egy újabb hónap, és közeledik a várva várt július 14-e. Június végén az elnök többnapos látogatást tett Marseille-ben, ahol elsősorban a helyi
drogproblémákról és a közlekedés megújításáról volt szó. Bejelentette egy új katonai kórház megépítését is, amellyel egy esetleges közelgő világméretű háborúra készítené fel az országot. A marseille-i látogatást mindenképp pozitívnak könyvelte el a 100 napos terv szempontjából, igaz, ottani tartózkodása alatt lőtte le egy rendőr Nanterre-ben azt a fiatal férfit,
aki miatt Franciaország azóta is lángban áll, Macron 100 napos terve pedig szó szerint füstbe ment.
Június 26-án, egy nappal a zavargások kezdete előtt az államfő optimistán értékelte az elmúlt két és fél hónap történéseit. A La Provence-nak adott interjúban elmondta, hogy Elisabeth Borne július első felében fog beszámolni a 100 nap eredményeiről, ahogy a következő stratégiai tervekről is az ország gazdaságát, a migrációs válság kezelését és a környezetvédelmet illetően. Emellett hangsúlyozta, elégedett a miniszterelnök munkájával, és teljes körű bizalmát élvezi.
„Olyan mérlegünk van, ami miatt nem kell szégyenkeznünk” – mondta, és felidézte a közelmúltban elért sikereket az oktatás, a munkanélküliség, a megújuló energiaforrások használata és a nyugdíj területén.
Pár óra leforgása alatt omlott össze minden
Egy nappal az interjú megjelenése után viszont a nanterre-i eset miatt kitörtek a zavargások Franciaországban: gyorsan elterjedtek az egész országban, sőt, nem sokkal később Belgiumban és Svájcban is csoportokba szerveződtek a felháborodott fiatalok.
Pár nappal a nemzeti ünnep előtt az utcai tüntetések újrakezdődése Emmanuel Macron 100 napos békítési tervének kudarcát jelenti. Párizsban, ahol június végén még nemzetközi gazdasági paktumot írtak alá, és úgy tűnt, minden jól alakul, most ismét eluralkodott a káosz. Macron megváltásként gondolt a közelgő július 14-re, amely egy új kezdetet hozhatott volna a kormány, és az egész ország számára, ehelyett
a fiatal Nahel tragikus halálával gyakorlatilag visszatért a rajtkockára.
Bár a kedélyek már többnyire kezdenek megnyugodni, az nyilvánvalóan látszik, hogy a biztonsági erők messze nem elegek ahhoz, hogy megfékezzék a fejetlenséget. Macronnak sürgősen ki kell találnia valamit, ha nem szeretne végleg elbukni. A júliusra tervezett bejelentések már biztosan nem fognak időben megvalósulni, ahogy azzal is szembe kell nézni, hogy az idei francia nemzeti ünnep nem fogja elhozni Macron számára azt a jobb világot, amiben reménykedett.
A jelenlegi kormány gyengülése a napról napra erősödő Nemzeti Tömörülés malmára hajtja a vizet.
Marine Le Pen pártja soha nem látott népszerűségi szintre emelkedett, és már egyre többen támogatnák Macronnal szemben, aki bár mindent megtesz, hogy úgy tűnjön, ura a helyzetnek, kezdi elveszíteni az irányítást.
A helyzet azért is aggasztó, mert egy év múlva, 2024-ben Párizsban rendezik meg az olimpiát, a szervezőkben pedig egyre többször merül fel a kérdés: vajon mi lenne, ha ezek az esetek az olimpiai faluban történnének meg?