A POLITICO írta meg, hogy óriási meccs folyik a költekezésről az Európai Bizottság és a többi uniós intézmény között: a Bizottság felszólította az Európai Parlamentet, hogy 28 millió euróval (kb. tízmilliárd forinttal) vágja meg a 2024-es költségvetését, az Európai Unió Bíróságától pedig hatmillió eurónyi (2,2 milliárd forintos) megtakarítást vár el.
Johannes Hahn költségvetési biztos ezt azzal indokolja, hogy az Európai Parlament és az EU Bírósága is megsérteni látszik azt az uniós szabályt, amely szerint a fizetéseken kívül minden más költségük legfeljebb két százalékkal emelkedhet az inflációra hivatkozva.
Aljas trükk a spórolás
Az Európai Parlament és az EU Bírósága harsányan tiltakoznak a lépés ellen, szerintük a Bizottság „aljas, soha korábban nem használt költségvetési trükköt” alkalmaz ellenük azzal, hogy a bírák és EP-alkalmazottak pótlékainak inflációval megindokolt emeléseit is beszámítják a fizetéseken kívüli költségek közé – joggal, hiszen a pótlék, térítés és támogatás nem munkabér.
Roberta Metsola EP-elnök szóvivője útján megüzente, azt várják, hogy „orvosolják ezt a javaslatot”. A 28 millió eurós költségcsökkentés egyébként
nem tűnik különösebben soknak a 2,4 milliárd euróból (885 milliárd forintból) gazdálkodó Európai Parlament költségvetésében.
Az EU Bírósága még ennél is elkeseredettebb, szerintük az új számolási módszertan „jelentős problémát jelent intézményünk számára”, oly jelentőset, hogy „a Bíróságot az a veszély fenyegeti, hogy a jövő évben nem tud majd helytállni energiafogyasztással kapcsolatos kötelezettségeiért”.
Így élnek az uniós bürokraták
A kérdéses pótlékokat, térítéseket és támogatásokat a két uniós intézmény mesés fizetések mellé fizeti. Az európai parlamenti képviselők bruttó alapfizetése 3,6 millió forintnak megfelelő euró, melyből az adók és járulékok összesen alig 22 százalékot (!) visznek el. Ezzel ugyanakkor a képviselőknek még nem kell megelégedniük: 1,8 millió forint értékű havi költségtérítést is kapnak,
valamint további 125 ezer forintot minden egyes olyan parlamenti munkanapért, amelyen méltóztattak legalább a szavazások felén részt venni.
A képviselők kezét mandátumuk lejárta után sem engedi el az EP: miután távoznak a parlamentből, minden hivatalban töltött évük után egyhavi plusz fizetést kapnak, valamint 63 éves koruktól kezdve jogosultak speciális nyugdíjukra, amely minden hivatalban töltött év után a fizetés 3,5 százalékát teszi ki. Így tehát aki csak egy ötéves ciklust visz végig, 63 éves korától az is 630 ezer forintos nyugdíjra számíthat az EP-től.