Brutális statisztika: most halt meg a legtöbb ukrán civil a háború kezdete óta

2025 júniusa a háború kezdete óta a legsúlyosabb civil veszteségeket hozta Ukrajnában.

Az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője azt is kifejtette, örül a Vlagyimir Putyin elleni elfogatóparancsnak.
Remélhetőleg az uniós tagállamok védelmi és külügyminiszterei megállapodnak a lőszerek közös biztosításáról, ellenkező esetben nehézségekbe fog ütközni a fegyverszállítás Ukrajnának – hívta fel a figyelmet Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn Brüsszelben.
Borrel az uniós tagállamok védelmi és külügyminisztereinek közös tanácskozására érkezve elmondta: az EU 2 milliárd euró értékben biztosítana, főként 155 milliméteres tüzérségi lőszereket Ukrajnának, hogy megerősítse az ország védekező képességét.
„A finanszírozás adott, a termelési kapacitásokat növelni kell,
a tagállamoknak együttesen kell eljárniuk annak érdekében, hogy hatékonyabbak legyenek” – húzta alá. Azzal kapcsolatban, hogy egyes tagállamok, például Németország, saját maguk oldanák meg a lőszerbeszerzést, Borrell elmondta: ez a lehetőség sincs kizárva,
„a cél az, hogy lőszert biztosítsunk Ukrajnának, minél gyorsabban, minél nagyobb mennyiségben, és minél olcsóbban”.
Borrell üdvözölte továbbá, hogy múlt héten a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen Ukrajnában elkövetett háborús bűnök miatt. Mint mondta, ennek komoly gyakorlati következményei lesznek, amennyiben az elnök az ICC-hez csatlakozott 130 ország valamelyikébe utazik, ott azonnal le kell tartóztatni, attól függetlenül, hogy Oroszország nem ismeri el a nemzetközi testület joghatóságát.
(MTI)
***
***
***
Nyitóképen: Zelenszkij ukrán elnök és Josep Borrell. Fotó: Stringer / Ukrán elnöki hivatal sajtóosztálya / AFP