Mi az a Pfizergate-ügy, ami miatt fájhat Von der Leyen feje?
Akadt olyan EP-képviselő, aki „az emberiség történetének legnagyobb korrupciós botrányaként” emlegette az EB elnöke körül kipattant botrányt.
A Bizottság pénteken úgy határozott, hogy az Európai Unió Bírósága elé idézi Magyarországot.
Az építőanyagok piacán hozott piactorzító intézkedések miatt az Európai Bizottság (EB) pert indít Magyarország ellen, mivel az ebben az ügyben indított kötelességszegési eljárás eredménytelen maradt. A döntés előzménye volt, hogy a magyar kormány még 2021 júliusában kiviteli tilalommal és extraprofitadó bevezetésével igyekezett megállítani az építőanyagok brutális drágulását, ám az EB szerint ez tilalom korlátozza az áruk szabad mozgását.
„Magyarország különösen nem bizonyítja kielégítő módon, hogy az intézkedés jogszerű célt követ Úgy tűnik továbbá, hogy Magyarországon az érintett termékek esetében nem áll fenn tényleges ellátásbiztonsági kockázat. Ezenkívül
a magyar intézkedésekben nem szerepelnek objektív és előre meghatározott kritériumok annak eldöntéséhez, hogy a kivitel megakadályozható-e.
Ezért a magyar hatóságok szabadon dönthetnek arról, hogy mikor áll fenn kockázat az építőipari ellátásbiztonság szempontjából, ami önkényessé teheti a döntésüket. Az intézkedések ezért nem tekinthetők indokoltnak a tervezett közérdekű cél elérése szempontjából” – áll a határozat indoklásában.
Az EB szerint az építőanyagokat érintő magyar intézkedések nemcsak az unión belüli kereskedelmet érintik, hanem a harmadik országokkal folytatott kereskedelmet is, ezzel pedig Magyarország megsérti az Európai Unió működéséről szóló szerződés több cikkét is.
Nyitókép: MTI/EPA/Julien Warnand