A Politico cikke szerint Orbán Viktor magyar miniszterelnök véget nem érő összecsapása Brüsszellel a tetőfokára hág, és minden a pénzről szól.
Mint a lap fogalmaz: ugyan az EU nemes intézményként tekinthet magára, amely a második világháborút követően azzal a céllal jött létre, hogy hasonló értékeket valló, hasonlóan gondolkodó országok közösségét hozza létre, sok tagállam számára az EU-tagság a hideg, kemény pénzről és a gazdasági jólét ígéretéről szól.
A „bűvös számokról”
Magyarország számára a bűvös szám 7,5 milliárd euró – ennyivel csökkentené az Európai Bizottság a Magyarországnak nyújtott rendszeres uniós forrásokat,
mivel „az ország durván megsérti a jogállamisági normákat”.
.Hozzáteszik: emellett további 5,8 milliárd eurónyi, a világjárvány helyreállítására szánt pénz is veszélyben van.
Hangsúlyozzák: az infláció meghaladta a 20 százalékot, és „az országban széles körű tüntetések zajlanak a tanárok fizetése és a munkakörülmények miatt.” Magyarországnak november 19-ig, azaz szombatig kell végrehajtania 17, az Európai Bizottság által meghatározott intézkedést, hogy eloszlassa a demokráciával és a jogállamisággal kapcsolatos aggályokat, különben a 7,5 milliárd euró egy részének vagy egészének elvesztését kockáztatja.
Ezt követően a Bizottság értékel, írják, amelynek valószínűsíthető időpontja november 30-a lesz. December 6-án az uniós pénzügyminiszterek hivatalosan is véleményt nyilvánítanak a pénz felszabadításáról. Habár a végső szót a miniszterek mondják ki, a Bizottságon belül hatalmas vitára lehet számítani a pénz felszabadításával kapcsolatban, teszi hozzá a cikk írója. Szerinte
„számos uniós ország sem elégedett – ezt mutatja a Belgium, Írország, Luxemburg, Hollandia által aláírt nyilatkozat is”,
amelyben felszólítják a Bizottságot, hogy végezzen alapos és naprakész kockázatelemzést a 17 intézkedésről, hogy biztosítsa, nem fenyegetik tovább az unió pénzügyi érdekeit.
Hozzáteszik: eközben Magyarország tárgyalási taktikája nem csak a globális társaságiadó-megállapodás feltartóztatására és az Ukrajnának szánt 18 milliárd eurós forrás blokkolására terjed ki. A Playbook értesülései szerint Budapest még nem állapodott meg a Bizottsággal a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alapra – az EU migrációs és belügyi programjának kulcsfontosságú elemére – vonatkozó tervéről. Ciprussal együtt Magyarországnak sem sikerült még előbbre vinnie a tervét, írják.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán