Ezúttal Kanada próbálja megmenteni Ukrajnát
Justin Trudeau bőkezűsége légvédelmi rendszerek képében jelenik meg.
„A humanitárius jog betartása nem választás kérdése, hanem kötelesség” – jelentette ki az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője
Josep Borrell (az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője), valamint Janez Lenarcic (az Európai Bizottság válságkezelésért felelős biztosa) közös nyilatkozatukban felhívták a figyelmet arra, hogy a harcoló felek számtalanszor sértik meg a nemzetközi humanitárius jogot azáltal, hogy nem vesznek tudomást a fegyvereik elé kerülő civilekről. Hangsúlyozták: a „legszörnyűbb támadások” némelyike közvetlenül az EU határán történt az idén, mivel – mint írták –
Oroszország nem mutat könyörületet Ukrajna polgári lakossága iránt”.
Kijelentették, a háború szabályai világosak: a civileket, köztük az egészségügyi dolgozókat és a segélymunkásokat mindig védeni kell, soha nem szabad rájuk fegyvert fogni.
Tisztelgünk mindazok előtt, akik a konfliktusok frontvonalában dolgoznak, akik folyamatosan kockáztatják életüket mások megmentése és az emberi szenvedés enyhítése érdekében”
– mondták. A főképviselő és az uniós biztos közölte, hogy 2022-ben a segélymunkások ellen elkövetett támadások 40 humanitárius dolgozó halálához és 68 megsebesüléséhez vezettek, 136-ot elraboltak.
Végezetül figyelmeztettek arra is, hogy az ukrajnai orosz invázió nemcsak a humanitárius rászorultság fokozódásához vezetett Ukrajnában, hanem drámai hatással van az egész világra, ugyanis tovább súlyosbította az amúgy is jelentős globális élelmiszerválságot. Az EU megnövelte az élelmiszerválság enyhítésére szánt támogatását, és arra kéri a nemzetközi adományozókat, hogy kövessék ezt a példát – tette hozzá közleményében Josep Borrell és Janez Lenarcic.
(MTI)
Nyitókép: Dimitar DILKOFF / AFP