Finnország és Svédország a Kreml fenyegetése ellenére is csatlakozna a NATO-hoz

2022. március 17. 17:13

A háború kirobbanása következtében Finnországban és Svédországban is többségbe kerültek a NATO-csatlakozást kívánók.

2022. március 17. 17:13
null

Olaf Scholz német kancellár üdvözölte, hogy Finnország érdeklődik a NATO-csatlakozás iránt – írja a Portfolio. Scholz szerdán találkozott Sanna Marin finn kormányfővel, majd sajtótájékoztatót tartottak, ahol arra a kérdésre, Németország támogatná-e Finnország NATO-csatlakozását, azt válaszolta, már van együttműködés a NATO és Finnország között.

Konkrétumokat azonban nem említett Scholz, valószínűleg azért, mert Moszkva szemében vörös posztó a finn NATO-csatlakozásnak már csak a fölvetése is. Oroszországnak és Finnországnak 1340 kilométer hosszú közös határa van. Sanna Marin a sajtótájékoztatón azt mondta, felülvizsgálja a NATO-csatlakozás kérdését. Hozzátette:

Lehetséges, hogy Finnország a NATO-csatlakozásra fog törekedni.

A szintén katonailag semleges Svédország védelmi minisztere, Peter Hultqvist szerdán bejelentette, idén 3 milliárd svéd koronára (mintegy 107 milliárd forintra) növelik Svédország védelmi kiadásait.

A miniszter szerint ennek köszönhetően megerősíthetik kapacitásainkat Gotland szigetén, növelhetik a katonai alkalmazottak számát, fokozhatják az üzemanyag- és lőszerellátást, az alapvető fontosságú ellátmányt, és előrehozhatják a hadianyag- és járműbeszerzést.

A múlt héten a svéd kormány bejelentette, a lehető leghamarabb a GDP 2 százalékára emelik a katonai költségvetést. Alexander Stubb volt finn miniszterelnök a CNN-nek azt nyilatkozta, országa NATO-csatlakozása most sokkal valószínűbb, mert Putyin az ukrajnai agresszióval tönkretette azt az óvatos egyensúlyt, amelyet Finnország hosszú évek óta igyekszik fenntartani.

Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Maria Zakharova az orosz-ukrán háború kitörésének másnapján nyilatkozott úgy: „komoly katonai és politikai következményekkel járna, ha Finnország csatlakozna a NATO-hoz”. Bővebben...

Nyitókép: John Macdougall / AFP-Pool / dpa Picture-Alliance via AFP 

Összesen 159 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Wilks
2022. március 18. 12:56
Vinyogjatok es orjongjetek nari fasiszta naci Nato ellenes kevert faju elmerottyantak. :)) Ha majd veziretek kileptet titeket a Natobol onhatalmulag,es veletlenul bejonnek a ruszkik a hivasara,ne lepodjetek meg. :)) Egyebkent helyesen teszik a Svedek es a Finnek,h Nato tagok akarnak lenni,ha mar a szomszedjukban egy naci komcsi fasiszta elmerottyant fenyegeti oket. Habar nektek 56 jol esett,mikor ruszki testvereitek bevonultak az orszagba. :))
Wolfram004
2022. március 18. 10:06
Majd én megmondom mit kéne tenni! :D Putyinnak stratégiai szövetségre kellene lépnie Kubával, Mexikóval és atomrakétákat telepíteni oda. Szerintem jó ötlet volna. Esetleg segíteni megpuccsolni a kanadai miniszterelnököt... Aztán zavargásokat finanszírozni az államokban. Van ott elég perifériára szorult csoport, aki kapható lenne erre. A feketék egy kis pénzért lehetnének még feketébbek, a fehérek meg újra fehérek. A lényeg, hogy bármely két csoportot egymás ellen ugrasztani és mindkettőt támogatni. Fegyverrel is. Meg kellene kezdeni kinevelni egy amerikai politikus generációt, akár az iskolától, ösztöndíjjal, támogatással, ígéretekkel, vesztegetéssel, zsarolással, mobil telefonjának a lehallgatásával, aki már a tenyeréből eszik. A "szabadság" és "demokrácia" ellenpontjára ki kellene dolgozni valami hasonlóan vonzó, védhető és jól kommunikálható ideológiát ami szabadabb a szabadságnál és demokratikusabb a demokráciánál (mindegy mi az, jelentősége nincs, csak hihető és eladható legyen). Kínai tőkével karöltve elkezdeni bevásárolni magát a legnagyobb médiákba, hogy az agymosást a kisembertől, a legnagyobbakig szisztematikusan már gyerekkorban el lehessen kezdeni. Hogy az emberek ne gondolkodjanak, hanem higgyenek. Európát lekenyerezni nyersanyagokkal, olcsó energiával és mindenek felett papolni a békét, hogy az amerikai fegyvereknek ne legyen piaca (az ukrán háború kiprovokálását felfoghatjuk egy intenzív piacépítési kampánylépésnek is amerika részéről). Ha az olaj kivonul a petrodollárból és nincs sehol háború, azt amerika megérzi. És közben a csapból is az folyna, hogy "drága amerikai testvéreink! eljöttünk hozzátok, hogy felszabadítsunk benneteket a gazdaságotok/bankrendszeretek/a multinacionális vállalatok/a gazdaságotokat bitorló oligarcha klánok/ a hadseregetek/ saját magatok stb. rabigájából". Ha idefelé működik, visszafelé is kéne...
fouche
2022. március 18. 07:41
Fizetnek, hogy megszavazzuk a belépésüket, aztán mi azonnal kilépünk egy "agyő!" kíséretében. Igazi win-win stratégia, és mindenki boldog.
Rizsa
2022. március 18. 02:31
A Svédek az ukránokhoz képest puhább pöcsüek. Moszkva felfalja őket.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!