A Szabad Európa arról számolt be, hogy plenáris ülésen foglalkozott az Európai Parlament az egyik uniós biztos által javasolt befogadó nyelvhasználattal, amit sokan úgy értelmeztek, hogy Brüsszel be akarja tiltani a karácsonyt. A belső használatú kézikönyvet már az első felháborodások után visszavonták, azóta azonban önálló életre keltek az iránymutatások. Elítélte a katolikus egyházfő, vezető politikusok mondtak róla véleményt, a brüsszeli bizottság pedig az egyik biztos nyakába varrta az egész problémát.
A Helena Dalli máltai biztos – ő az esélyegyenlőségért felel az Európai Bizottságban – vezetésével elkészült, a befogadó kommunikációról szóló harmincoldalas dokumentumban például olyanokat javasolnak, hogy ne használják a bizottsági dokumentumokban azt, hogy valaki fogyatékos, hanem ehelyett fogalmazzanak úgy, hogy fogyatékossága van. Vagy ne mondják azt valakiről, hogy kerekesszékhez kötött, hanem
inkább azt, hogy kerekesszéket használ.
És lehetne folytatni az ártatlannak tűnő példák sorolását. A gond azonban ott kezdődött, hogy a kézikönyv a karácsonyi időszak helyett a téli időszak kifejezést javasolta, azzal érvelve, hogy ezek a napok a muszlimoknak, a zsidóknak, az ateistáknak nem Jézus születésével függenek össze. Ezt sokan a karácsony brüsszeli betiltásával tették egyenlővé.
Azt is javasolták, hogy a keresztnevek használatánál kerüljék a csak egy valláshoz kötődő keresztneveket és Mária és János helyett inkább írjanak Malikát és Juliot. Sőt, a keresztnév helyett használják az első név kifejezést. A javaslat szerint egy eseményen ne „hölgyeim és uraim” megszólítást alkalmazzanak, hanem „kedves kollégák”-at, és a férfi és a női nem mellett legyen lehetőség arra is, hogy valaki „egyéb”-nek azonosítsa magát.
Ferenc pápa kijelentette: anakronizmus volt ez az útmutató. Kifejtette, hogy „egy sor ideológia megpróbálta már kiirtani Európa keresztény gyökereit”, példaként hozta Napóleont, a nácikat, a kommunistákat, de szerinte ez sosem működött. „Az Európai Uniónak kézbe kell vennie
az alapító atyák eszméit, amelyek az egység, a nagyság eszméi voltak,
és vigyáznia kell, nehogy az ideológiai gyarmatosítottság útjára lépjen” – mondta az egyházfő.
Helena Dalli – amikor már nemcsak a szélsőjobb, hanem a Néppárt is elkezdett tiltakozni – visszavonta a kézikönyvet. Így indokolta a lépését: „az iránymutatásnak ez a formája nem szolgálja megfelelően ezt a célt. Nem egy kiérlelt dokumentum, és nem felel meg a bizottság minőségi elvárásainak. Az iránymutatást ezért visszavonom, és tovább fogunk dolgozni a dokumentumon.”