A választási kampányának „féltávjához” érkezve, idén ősszel átfogó tanácskozást kezdeményez Emmanuel Macron francia államfő az igazságszolgáltatás reformlehetőségeinek megvitatására. Az eseménysorozat elnevezése meglehetősen historizáló: az eredeti elnevezésből – „états generaux de la justice” – az első két szó a francia alkotmánytörténetben
„rendi gyűlést” jelent.
A tanácskozás több héten keresztül zajlik majd, és az igazságszolgáltatás valamennyi ágazata képviselteti magát rajta, így például a büntetésvégrehajtás és a belügy részéről delegált szakemberek is.
A lépéssel Macron minden bizonnyal az erős kezű vezető benyomását kívánja kelteni a választókban (megjegyzendő, hogy a politikus már tavaly óta erre törekszik, amelynek eredményeképpen már sokan a politikus eredeti centrizmusa helyett immáron a jobboldalra pozícionálják).
A francia igazságszolgáltatást ugyanis időről időre egyre több kritika éri annak gyengeségei és a bűnözéssel nagyobb fokú toleranciát mutató arcéle miatt. Ennek megnyilvánulása például, hogy a macroni igazságszolgáltatást – pontosabban annak hitvallását –
a sajtó egyre inkább az úgy nevezett „laxisme” kifejezéssel illeti, annak „nemtörődömsége” miatt.
Ezzel a problémával egyébként maga Emmanuel Macron is szembesült az idén áprilisban botrányt kiváltó Halimi-ügy kapcsán. Ebben a francia bíróság részéről a Semmitőszék kimondta, hogy ugyan a sértett Sarah Halimi kivégzése antiszemita indíttatású volt, az elkövető a gyilkosság pillanatában marihuána hatása alatt volt, ezért büntetőjogi szempontból beszámíthatatlannak minősül. Ez pedig az elkövető felmentését eredményezte.
Az ügy hordereje elkerülhetetlenné tette Macron számára, hogy maga is véleményt formáljon a fejlemények kapcsán: a politikus tavasszal támogatását fejezte ki a zsidó közösségek irányába, és jogszabály-módosítást helyezett kilátásba annak érdekében, hogy hasonló újra megtörténhessen.
A francia igazságszolgáltatás válságának további jelének tekinthető, hogy idén májusban 35 ezren vonultak fel Franciaországban amellett demonstrálva, hogy az igazságszolgáltatás nagyobb szigorral csapjon le azokra, akik a bűnüldöző szervek képviselőire támadnak. A demonstráció már egy ideje váratott magára, az eseményt közvetlenül előirányzó esemény pedig egy 36 éves rendőrtiszt halála volt. A kábítószer-ügyben intézkedő avignoni rendőrt lelőtték, aki a helyszínen életét vesztette. Egy másik esetben pedig párizsi kollégáját késelték halálra a francia főváros délnyugati részén, közvetlenül a rendőrkapitányság előtt.