A svédek sem akarják az európai minimálbért

2021. március 19. 12:53

A szakszervezetek érdeksérelmére és az irányelv kidolgozatlanságára hivatkozva a svéd munkaügyi miniszter követeli az Európai Bizottságtól, hogy vonja vissza az európai minimálbérre vonatkozó javaslatát.

2021. március 19. 12:53
null

Követeli a svéd kormány az Európai Bizottságtól, hogy álljon el a kötelező európai minimálbérre vonatkozó irányelvtervezet elfogadásától. A svéd munkaügyi miniszter, Eva Nordmark hozzátette azt is, hogy a Bizottság részéről bölcs döntés volna visszavonni az egészet, és tüzetesen kielemezni az európai minimálbér kérdését. Akárhogy is döntsön a Bizottság, Nordmark úgy véli, hogy

az egész koncepciót át kell dolgozni, az nem maradhat a mai formájában.

Nordmark kijelentéseit azon kiábrándultságában tette, hogy az Európai Unió Miniszterek Tanácsa által működtetett jogi szolgálat hivatalos állásfoglalása nyilvánvalóvá tette, hogy a tervezeten nem vezették át azokat a követeléseket, amelyeket a svéd szakszervezetek és munkáltatók tettek korábban.

A svéd szakszervezetek legnagyobb problémája az uniós minimálbérrel az, hogy jelentősen szűkítené a kollektív szerződések kedvező kimeneteléhez vezető tárgyalási stratégia kereteit. Ezt az álláspontot osztják egyébként a norvég szakszervezetek is. Mint ismeretes, Norvégia ugyan nem uniós tagállam, mégis, az Európai Gazdasági Térség részeként érdekelt a témában, így az északi tagállamokkal azonos álláspontot képvisel. További kritikája egyébként az északi államoknak az európai minimálbérrel szemben, hogy az irányelv szemmel láthatóan nem ezen országok munkásainak érdekeit szolgálja. 

Nordmark rögzítette azt is, hogy

dán kollégájával továbbra is szembehelyezkednek az irányelv elfogadásával.

Ezen felül, az összehangolt fellépés céljából több olyan tagállami kollégával – így a magyar féllel is – is egyeztetést tervez, nyílt levélben csatlakoztak az ellenzők táborához. Jelenleg az Európai Unióban Magyarország, Ausztria, Észtország, Írország, Hollandia, Dánia, Málta, Lengyelország és Svédország ellenzi az európai minimálbért. Eklatáns hazai támogatójának az ellenzék részéről a Demokratikus Koalíció számít.

Az európai minimálbérre vonatkozó irányelvre vonatkozó javaslat tavaly ősszel került előterjesztésre, az Európai Unió úgy nevezett szociális pillérének részeként, s az egyeztetési folyamatból hátra van, hogy a Miniszterek Tanácsa és az Európai Parlament is áldását adja rá.

Az Európai Bizottság szerint az irányelv fontos eszköze lenne a szegénység elleni küzdelemnek oly módon, hogy méltányos munkabérrel jutalmazzák az Európai Unió legrosszabbul kereső munkásait is.

 

Összesen 53 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2021. március 25. 14:45
Ez a dolog a németek felvetése volt a fuvarozókra,hogy a német területen végzett szállítást német bérekkel fizessék ki a keletieknek,a keleti cégek!
pesti051
2021. március 25. 14:42
Az európai minimálbér az egyik legaljasabb demagógia, azoknak a rétegeknek a mézesmadzag, akiknek minimális ismeretei sincsenek arról, hogy működik a gazdaság. Most nem szeretnék a svédek helyében lenni, Dobrev Klára összevonja szemöldökét...
palicsi
2021. március 25. 10:42
"Karbantartó-963 ft/ó" Ez melyik országban és melyik évben volt? Vigyázz, mert én is karbantartó vagyok! A számsor elé írj oda egy egyest is! Az ma egy karbantartó nettó órabére!
palicsi
2021. március 25. 10:42
"négy svéd munkásból ha jól látom, három már újsvéd. Ja, nem jól látom" Borzasztó ez a fehér felsőbbrendűség! Ráadásul nem is térdelnek! Akkó rasszisták!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!