Pressman már az amerikaiaknak is irtó ciki volt: a lehetséges utódja mindent helyreállítana
„Az amerikai nép nevében bocsánatot kérek ezért a viselkedésért” – mondta Bryan E. Leib.
A Kenosha városában tüntető tömegben szerdán három embert meglőttek, egy közülük meghalt – jelentették helyi médiaforrások a város hatóságaira hivatkozva.
A történteket rögzítő felvételek a közösségi médiára is felkerültek, ezek egyikén (második videó) az látható, amint a lövöldözés után az emberek rárontanak egy puskával hadonászó férfira, míg a háttérben további fegyverropogás hallható.
A zavargások vasárnap este kezdődtek, miután a városban két rendőr egyelőre tisztázatlan körülmények között többször hátba lőtte a 29 éves afroamerikai Jacob Blake-et. A férfit még vasárnap megoperálták, a kórház jelentése szerint állapota stabil, azonban nem tudni, hogy képes lesz-e járni.
Kijárási tilalom
Kenoshában vasárnaptól éjszakai kijárási tilalmat rendeltek el és Tony Evers, Wisconsin állam demokrata párti kormányzója a városba vezényelte a Nemzeti Gárdát is. A Black Lives Matter (A fekete életek is számítanak) mozgalom helyi vezetője, Clyde McLemore kedden újságíróknak azt mondta: a demonstrációt addig folytatják, amíg a rendőröket bíróság elé nem állítják. Blake édesanyja arra kérte a tüntetőket, hogy tartózkodjanak az erőszaktól. Kedden ismét tüntettek a portlandi polgármesteri hivatal épülete előtt, a helyi rendőrség Twitteren zavargásnak minősítette a demonstrációkat, és nem zárta ki a könnygáz bevetését sem.
Trump a demokrata erőket vádolja
Az Oregonian című újság szerint mintegy 200 ember gyűlt össze a téren, néhányan közülük ablakokat zúztak be. A hatóságok több tüntetőt letartóztattak. Donald Trump amerikai elnök júliusban szövetségi rendfenntartó erőket vezényelt Portlandbe, hogy véget vessenek a gyakran erőszakba torkolló demonstrációknak. Pénteken Trump őrültségnek nevezte a megmozdulásokat, és azzal vádolta a demokrata párti vezetőket, hogy az általuk vezetett városokban hagyták elharapózni a káoszt. A rendőri erőszak és a rasszizmus elleni tüntetések azt követően indultak el az Egyesült Államokban, hogy májusban Minneapolisban rendőri erőszak áldozata lett egy George Floyd nevű afroamerikai férfi. Floydot négy rendőr igazoltatás közben a földre teperte és egyikük percekig térdelt a nyakán, annak ellenére, hogy a férfi többször jelezte: nem kap levegőt. Floydot kórházba szállították, de életét már nem tudták megmenteni.”
(MTI, Twitter)
Fotó: A rendőri erőszak ellen tüntetők egyike gyújtópalackot dob a rendőrök felé Kenoshában 2020. augusztus 25-én. A wisconsini városban augusztus 23-án rendőrök többször hátba lőtték Jacob Blake afroamerikai férfit, azóta minden este utcára vonulnak a tiltakozók. MTI/AP/David Goldman