Három szó – így reagált Orbán Viktor a magyar válogatott sikerére!
A miniszterelnök a Facebookon gratulált.
Vlagyimir Putyin célja a NATO-tagállamok összeugrasztása, a Nyugat destabilizálása volt – így foglalt pénteken állást a lengyel titkosszolgálatokat felügyelő miniszter szóvivője az orosz elnöknek a második világháborúról szóló, aznap megjelent cikkét kommentálva.
Stanislaw Zaryn szóvivő az MTI-hez is eljuttatott közleményében arra reagált, hogy Putyin a National Interest című, konzervatív amerikai folyóiratban és a Rosszijszkaja Gazeta című orosz kormánylapban megjelent cikkben azzal vádolta meg a mai európai, köztük a lengyel politikusokat, hogy „a szőnyeg alá akarják söpörni” a Csehszlovákia felosztásáról rendelkező, 1938-as müncheni francia-brit-német-olasz paktumot.
A Putyin által jegyzett írás „a Nyugat ellen következetesen folytatott információs háború eleme”
– írta Zaryn, utalva az orosz elnök korábbi, hasonló tartalmú nyilatkozataira. A szóvivő szerint Moszkva a Szovjetunió történelmének „fehérre mosására”, Joszif Visszarionovics Sztálin egykori szovjet diktátor és a náci Németországot irányító Adolf Hitler együttműködésének a köztudatból való kitörlésére törekszik, valamint „annak a mítosznak megőrzésére, mintha a Szovjetunió a leginkább hozzájárult volna a náci Németország elleni harchoz”.
Zaryn szerint az orosz elnök nemcsak a második világháború történetének meghamisítására, hanem az aktuális nemzetközi politika befolyásolására is törekszik. A Kreml az általa folytatott információs háborúval „be akarja bizonyítani, hogy Oroszország a nácikat legyőző Szovjetunió utódállamaként más államok sorsainak befolyásolására jogosult”. Ezért „az orosz propaganda erőteljesen kiszorítja a közvitából az összes információt a szovjet bűntettekről, valamint Sztálin és Hitler együttműködéséről” – fogalmazott Zaryn.
Putyin cikkét Andrzej Nowak neves lengyel történészprofesszor is kommentálta a PAP hírügynökségnek. Fontos körülménynek nevezte, hogy a cikk egy időben jelent meg az amerikai erők németországi létszámcsökkentésének, valamint Andrzej Duda lengyel és Donald Trump amerikai elnök jövő heti találkozójának bejelentésével.
Putyin viszont arra figyelmezteti az európai politikusokat: „ne engedjék meg, hogy a Lengyelországhoz hasonló kisebb államok jogot nyerjenek arra, hogy maguk gondoskodjanak biztonságukról, érdekeikről” – mondta Nowak.
Szerinte Putyin cikke kedvező fogadtatásra találhat külföldön a balliberális körökben, melyek „csupán pozitív fényben észlelik a Szovjetunió második világháborús szerepét”. Ezért „ki is szorítják a háborúnak az intenzív német-szovjet együttműködés jegyében zajló, áldozatok százezreit hozó első húsz hónapjának emlékét” – mondta Nowak, utalva a Ribbentrop-Molotov paktum következtében végrehajtott háborús műveletek halálos áldozataira és a katyni vérengzésre.
A történész példa nélkülinek nevezte, hogy a szóban forgó cikket maga Putyin jegyezte. „Hiszen Sztálin sem írta alá a szovjet kommunista párt történetét", csupán részt vett a kötet szerkesztésében, „miközben Putyin a második világháborút értelmező, terjedelmes cikkben (...) történészként állt a világ elé” – jegyezte meg. Ezáltal Putyin mintha „pecsétet tett volna a sztálini időkhöz képest még megsokszorosított, óriási hazugságra” – jelentette ki Nowak.
A lengyel Nemzeti Emlékezet Intézetének állásfoglalása szerint Putyin a cikkével „nem először próbálja feltámasztani a legújabb kori történelem sztálini vízióját”.