Az Európai Unió (EU) várakozással tekint Szerbia új kormányával kialakítandó kapcsolatok elé, hogy mihamarabb elő lehessen mozdítani az ország uniós csatlakozásához szükséges, sürgős reformokat – jelentette ki közös nyilatkozatában Josep Borrell, az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője, valamint Várhelyi Olivér szomszédságpolitikai és bővítési biztos hétfőn.
Az uniós bizottság nyilatkozata szerint a csatlakozás folyamat középpontjában egyebek mellett a jogállamiságot érintő reformok állnak, amelynek a következő szerb kormány prioritásai között kell szerepelnie. Az Európai Unió Szerbia legnagyobb adományozójaként és befektetőjeként, valamint legfontosabb kereskedelmi és gazdasági partnereként teljes mértékben elkötelezett az ország EU-csatlakozási folyamata mellett, valamint segíti a koronavírus-válságot követő gazdasági fellendülést.
A nyilatkozattevők megjegyezték, hogy bár a választások résztvevői kampányolhattak és tiszteletben tartották az alapvető jogokat, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelőinek első megállapításai szerint a szavazók választási lehetőségeit korlátozta a kormányzó párt túlsúlya és a kormányzati politika reklámozása számos médiafelületen. Az unió várja az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet illetékes szakértőinek erre vonatkozó ajánlásait, amelyekről minden politikai szereplő részvételével párbeszédet kell kezdeni a fennálló választási hiányosságok kiküszöbölése érdekében – húzták alá.
Június 21-én vasárnap önkormányzati, vajdasági tartományi parlamenti és szerb parlamenti választásokat tartottak Szerbiában, amelyen a győzelmet az Aleksandar Vucic szerb államfő vezette Szerb Haladó Párt (SNS) szerezte meg.
(MTI)