Elképesztő stadionokkal, autómentes várossal készül a foci vb-re Szaúd-Arábia
Amióta a FIFA hivatalosan is bejelentette, hogy a 10 év múlva sorra kerülő világbajnokságra a közel-keleti országban kerül sor, máris grandiózus tervekről hallani.
Közel-keleti és északi-afrikai pillanatképek a koronavírus alatt.
Tovább szigorították a COVID-19 járvány elleni intézkedéseket pénteken a Közel-Keleten is. Izraelben, ahol péntekre 705-re emelkedett az igazoltan koronavírussal fertőzött emberek száma, rendelet lépett életbe. Ennek értelmében csak létfontosságú ügyekben lehet elhagyni a lakásokat. Az országban nyolc beteg állapota súlyos, háromé közülük életveszélyes: egy 45 éves, korábban egészséges férfié, egy 89 éves nőé a vesztegzár alá vett jeruzsálemi idősek otthonából, ahol egy fertőzöttnek bizonyult szociális munkás dolgozott, és egy 91 éves, előzőleg több krónikus betegségtől szenvedő nőé. A hatóságok közölték továbbá, hogy márciusban, a hónap kezdete óta 540 ezer izraeli vált munkanélkülivé a koronavírus-járványt miatti gazdasági válság következtében. Az elmúlt napokban a túlterheltség miatt többször összeomlott a helyi társadalombiztosítási intézet szervere, ami megnehezítette az új munkanélküliek regisztrációját.
Jordániában szerda reggeltől újabb rendelkezésig kijárási tilalmat léptetnek életbe, hogy így próbálják megfékezni az új koronavírus terjedését – közölte a kormány szóvivője. Amdzsad al-Adajle hangsúlyozta, hogy az intézkedésre amiatt van szükség, mert „az állampolgárok nem tartják be az iránymutatásokat”, amelyek arra kérték őket, hogy csak halaszthatatlan esetben hagyják el otthonukat. Figyelmeztetett, hogy a rendelet megszegése egy évig terjedő, azonnali elzárással büntethető. A királyságban eddig 69 esetet jelentettek, haláleset nem történt.
Tunéziában péntek éjfékor leáll a teljes légiközlekedés. A tunéziai hatóságok eddig 39 fertőzöttről és egy halálesetről számoltak be. Szaúd-Arábia is leállítja két hétre nemcsak a nemzetközi, de a belföldi légijáratokat is. Leállnak a buszok és a taxik is. A vahhábita királyság korábban már bezárta az iszlám két szent helyét, Mekkát és Medinát a zarándokok előtt. Rijádban eddig 274 fertőzésről tudnak. Az Arab-félsziget szomszédos a COVID-19 járvány által rendkívül súlyosan érintett Iránnal. Az arab világban eddig Katarban van a legtöbb fertőzött, 450.
Algériában péntekre két új halálesetet jelentettek, így a járvány áldozatainak száma elérte a 11-et. A 90 beigazolódott esetből 42 hagyhatták el a kórházat. Az új áldozatok egy 77 éves nő Tizi-Uzu tartományból, aki krónikus betegségben szenvedett, illetve egy 69 éves nő el-Ued tartományból.
(MTI)