Trump tökéletes hete

2020. február 07. 11:06

A demokratáknál ég a ház, Trump elnök pedig már szerdán tökéletes hetet tudhatott maga mögött. Az elnök elleni impeachment eljárásnak vége, és a demokratáknak nem sikerült megbuktatni Donald Trumpot. Az elnök közben megtartotta évértékelő beszédét, 97%-os eredménnyel nyert Iowában, és a Gallup szerint még soha nem volt olyan jó a megítélése, mint most.

2020. február 07. 11:06
László András

A szerző a nemzetközi kapcsolatok szakértője

 

„Ilyen impeachment még nem volt.” Az elmúlt hónapokban ezt a mondatot számtalanszor hallhattuk, olvashattuk az amerikai médiában. És tényleg. De az elnök túlélte. Vagy úgy is fogalmazhatnánk, hogy ezt is túlélte.  Ha a novemberi elnökválasztás felől közelítünk, akkor a legpontosabb megállapítás mégis az, hogy Trump megerősödött. A legfrissebb, de még az impeachmentet lezáró szavazás előtti Gallup-felmérés szerint Trump megítélése minden korábbinál jobb. Milyen messze is van ez a túléléstől. De miért alakult így?

Az Egyesült Államok Szenátusa szerdán szavazott a Donald Trump elnök ellen indított impeachment eljárásban. Az elnök elmozdításához kétharmados többség, százból legalább hatvanhét szenátor szavazata szükséges. A két vádban kétharmad helyett 48-an, illetve 47-en szavaztak Trump elnök elmozdítása mellett, 52-en, illetve 53-an az elmozdítás ellen. Ha a szenátorok párthovatartozását nézzük, akkor a papírformát tükrözi az eredmény: egyetlen republikánus, a Donald Trumppal szemben régóta legkritikusabb Mitt Romney szavazott a demokratákkal az első vád kapcsán.

Pedig az impeachment-eljárásból jogosan feltételezhették sokan, hogy a republikánusok vannak védekező helyzetben. Október óta azonban árulkodó jelek sokaságából látszott, hogy újabb, immár sokadik kudarcra készülhetnek a demokraták – kommunikációs és stratégiai értelemben is. A balliberális oldalról 2016 óta fokozódó nyomást próbáltak helyezni Trump elnökre és a republikánusokra. Ennek kicsúcsosodása volt az impeachment eljárás elindítása.

Fontos megjegyezni, hogy a demokrata alsóházi vezetés nagy kockázatot vállalt a nyár végén, amikor az impeachment-eljárás előkészítése mellett döntöttek. Már akkor is tudatában voltak annak, hogy egyrészt az impeachment nem jogi eljárás, azaz a végén politikai döntés születik, másrészt a döntést meghozó Szenátusban relatív többségük sincs, nemhogy kétharmados. Így egyetlen számításuk az lehetett, hogy tanúk meghallgatásával olyan részletek és bizonyítékok kerülnek majd elő, amelyek az elnök ellen fordítják a közvéleményt és vagy kellő számú republikánus szenátort is, akik majd Trump ellen szavaznak akár saját meggyőződésből, akár a közvélemény nyomása miatt – saját újraválasztásukat féltve.

Mindkét forgatókönyv lényegében már októberre elbukott. A tanúk meghallgatását a demokraták sokáig csak zárt ajtók mögött engedték, még az alsóházból is csak a képviselők egy szűk körének volt belépése a meghallgatásokra. Gyakorlatilag másodkézből származó és kiszivárogtatott információk alapján kellett volna az alsóház többségének szavaznia az impeachment elindításáról. A zárt ajtós eljáráson a republikánusok annyira felháborodtak, hogy végül blokád alá vették a meghallgatás helyszínét. Mire a demokraták nyilvánossá tették a meghallgatásokat, már maguk ellen fordították a republikánusokat – képviselőket és szavazókat egyaránt. 

Október végére már több közvéleménykutatás is jelezte, hogy a meghallgatások érdemben nem befolyásolták Trump megítélését. Ahogy a demokraták kezelték a meghallgatásokat, azzal saját maguk felsorakoztatták a republikánusokat Trump mögött. A republikánusok képviselők és szavazók számára is szinte teljesen érdektelenné vált, hogy mit tett vagy nem tett az elnök. Ezzel a demokraták mozgástere teljesen beszűkült: ha mégsem használják ki többségüket az alsóházban az impeachment elindításához, akkor maguk ismerik el, hogy nincs miért megbuktatni az elnököt. Ha elindítják, akkor nem csak elbukik kezdeményezésük, hanem a republikánus többségű szenátus veszi át az irányítást és még Joe Biden elnökjelölt ellen is fordíthatják az egész eljárást.

Miután a demokraták az alsóházban megszavazták az elnök elleni vádakat, komikus hetek következtek, ugyanis a vádakat mindenki ismerte, de az alsóházi demokrata vezetés formálisan nem továbbította a Szenátus felé a döntést – tartva a sallertől, ami a Szenátusban várta őket, és amit rendre meg is kaptak. Először akkor, amikor a republikánus szenátorok nem engedték újabb tanúk meghallgatását, másodszor pedig, amikor felmentették az elnököt.

Az impeachment-eljárással a demokraták a legerősebb eszközhöz nyúltak – és buktak. A kampány kezdetére a republikánus szavazókat mobilizálták, a politikusokat pedig felsorakoztatták Trump mögött. Ha a demokraták helyzete nem lenne már így is elég rossz, a hétfői iowai demokrata előválasztás három újabb pofont is jelentett a pártvezetésnek: a demokrata választók kirívóan alacsony számban vettek részt, a szavazatszámlálás ennek ellenére páratlan kudarcba fulladt, a lassan érkező eredmények pedig a legtöbbre tartott jelöltjük, Joe Biden kínosan gyenge támogatottságról tanúskodtak. Izgalmas kampányszezon következik…

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szemlelo
2020. február 07. 22:11
Azért furcsa, hogy az eljárás (ha jól értem) amiatt indult, hogy Trump a Biden fiára akarta uszítani az ukránokat. Ami talán nem szép dolog, de hasonlót már sok amerikai elnök megtett. Viszont arról alig-alig beszélnek, hogy mit is tett Biden és fia Ukrajnában. Pedig megérne egy misét - nagyban!
llnnhegyi
2020. február 07. 15:27
Pelosi néni szopó ágon!
zakar zoltán béla
2020. február 07. 13:44
Legyen IN Poetcsh Mentes övezet !
kiskutya
2020. február 07. 11:33
Sokat akar a szarka...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!